Ogławianie pomidorów. Dlaczego to takie ważne i kiedy należy to zrobić? Instrukcja pielęgnacji krok po kroku

Ogławianie pomidorów jest ważnym elementem pielęgnacji tych roślin. Polega na usuwaniu niektórych liści. Jednak obrywanie listków to także uszczykiwanie. Jak odróżnić ten proces i dlaczego to takie ważne w hodowaniu warzyw?
Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Odpowiednia pielęgnacja roślin sprawia, że możemy cieszyć się nie tylko ich wyjątkowym wyglądem, ale w przypadku warzyw udanymi plonami. Przykładem są pomidory, które wymagają np. ogławiania, uszczykiwania czy palikowania. Kiedy i dlaczego należy wykonać te zadania?

Ogławianie pomidorów. Na czym polega i kiedy należy to zrobić?

Ogławianie pomidorów to bardzo istotna czynność, o której należy pamiętać jeśli samodzielnie uprawiamy te warzywa. Zabieg wpływa bezpośrednio na proces dojrzewania pomidorów i należy go wykonać w odpowiednim czasie.

Dlatego już w pierwszej połowie sierpnia, najlepiej około dziesiątego dnia miesiąca należy, oberwać wierzchołki pomidorów. Dzięki temu dojdzie do spowolnienia rozwoju rośliny, a cała energia skupi się na owocach. Co pozwoli szybciej dojrzewać pomidorom, zanim nadejdą pierwsze chłodne dni.  

Ogławianie pomidorów a uszczykiwanie, co to za różnica?

Jak już wiemy, ogławianie pomidorów polega na usuwaniu wierzchołków tej rośliny w odpowiednim momencie jej wzrostu. Czym innym jednak jest jej uszczykiwanie. Kiedy decydujemy się na uprawę pomidorów, musimy wybrać formę, jaka najbardziej nam odpowiada. Najpopularniejszą jest ta, która skupia się na jednym pędzie.

Oznacza to, że jeżeli roślina zaczyna puszczać boczne pędy, to należy je usuwać. Można także podjąć się uprawy na dwa pędy, wtedy mamy jeden główny plus jeden boczny, resztę usuwamy. To właśnie jest uszczykiwanie pomidorów, czyli pozbawianie krzaczka bocznych pędów. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pielęgnacja pomidorów, czym jest palikowanie?

Jak w przypadku każdej rośliny, pomidory potrzebują indywidualnej pielęgnacji. Ogławianie, uszczykiwanie, ochrona przed szkodnikami czy chorobami to tylko kilka z prac, jakie należy wykonać, by móc cieszyć się udanym plonem. Kolejnym ważnym zadaniem jest palikowanie. Jak podwiązać pomidory? 

Krzaki tych roślin mogą osiągnąć nawet około trzech metrów wysokości. W dodatku kiedy zaczną się na nich pojawiać pierwsze owoce, pomidory są bardzo obciążone. Zaczynają się pochylać i ostatecznie mogą się złamać. Dlatego tak istotne jest nie tylko ogławianie pomidorów, ale także ich palikowanie. 

Wystarczy wbić drewnianą lub bambusową tyczkę tuż przy krzaczku i przywiązać go jutowym sznurkiem, tak aby roślina była wyprostowana. Dzięki temu pomidory mają lepszy dostęp do słońca, nie dotykają ziemi oraz są łatwiejsze w zbieraniu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.