Jak wyczyścić piekarnik? Tabletka do zmywarki sprawi, że będzie jak nowy. Są też inne sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które lubią gotować i piec. Niestety przygotowywanie ciast czy zapiekanek generuje tłusty brud, który ciężko zmyć. Na szczęście mamy trzy skuteczne i tanie sposoby, aby utrzymać czysty piekarnik.

Więcej ciekawych artykułów z poradami domowymi znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dwa domowe myki na czyszczenie piekarnika. Sprawdź, jakie to proste

Piekarnik jest nieodzownym elementem wyposażenia każdej kuchni. Pozwala na robienie wielu potraw, ale po pewnym czasie trzeba go umyć. Tutaj zaczynają się schody. Tłusty brud trudno wyczyścić, a profesjonalne środki potrafią sporo kosztować. To jak wyczyścić piekarnik bez takich problemów? Prezentujemy trzy rozwiązania.

Jak wyczyścić piekarnik? Metoda z kostką do zmywarki

Kostka do zmywarki z powodzeniem nadaje się do czyszczenia piekarnika z ciężkich zabrudzeń. Jak to zrobić? Piekarnik opróżnij całkowicie i nagrzej do 100 st. C. Włóż kostkę do naczynia żaroodpornego, zalej wodą (gorącą) do połowy i wstaw do piekarnik na dwie godziny. Potem wyłącz urządzenie, a jak ostygnie wyczyść zwykłą ściereczką.

Mikstura z octu, sody i wody jako remedium na brudny piekarnik

Piekarnik łatwo (i tanio) wyczyścić za pomocą mikstury z octu, wody i sody. Proporcje mają być równe, tzn. każdej substancji po tyle samo. Wymieszaj dokładnie, Wlej do butelki ze spryskiwaczem, zmocz płynem zabrudzenia i pozostaw na kilka minut. Potem normalnie zmyj ściereczką.

Jak wyczyścić piekarnik? Sposób z samą wodą 

Do umycia piekarnika możesz użyć samej wody. Wlej ją do blachy i wstaw do piekarnika ustawionego na 200 st. C na pół godziny. Potem zostaw do ostygnięcia. Sprzęt powinien się sam nieco oczyścić, a tobie zostaje tylko przetarcie ściereczką. Jeśli trzeba, zrób pastę (opisaną wyżej) lub użyj metody z kostką do zmywarki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.