Pasteryzacja w zmywarce? To możliwe. Weki zrobią się same, a ty zyskasz chwilę na odpoczynek

Pasteryzacja w zmywarce? Brzmi absurdalnie, ale działa! Koniec ze spędzaniem długich godzin w kuchni i skaczącymi w garnku słoikami. Ten jeden prosty trik sprawi, że już nigdy nie będziesz pasteryzować potraw w tradycyjny sposób.

Pasteryzowanie potraw to doskonały sposób na przedłużenie ich świeżości. Polega na działaniu wysokiej temperatury, która zabija wszystkie drobnoustroje. Pod jej wpływem zakrętka zasysa się do środka, a to, co znajduje się w słoiku, nie ma wówczas dostępu do powietrza, co jest doskonałym zabezpieczeniem.

Zobacz wideo Sezon w pełni. Jak pasteryzować przetwory?

Pasteryzacja w zmywarce - jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku

  1. Przygotowujemy słoiki. Dokładnie je myjemy, wyparzamy, a następnie osuszamy.
  2. Do słoików wkładamy jedzenie, które chcemy poddać pasteryzacji. Mogą być to warzywa czy potrawy, na przykład bigos, leczo, gulasz, a nawet zupa. Należy jednak pamiętać, by pozostawić 2-3 cm wolnej przestrzeni na górze słoika.
  3. Następnie porządnie zakręcamy słoiki. Musimy zadbać o to, by brzegi były czyste. Jeśli nie mamy pewności ranty naczyń i wnętrza pokrywek powinniśmy przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem. Jeśli na ich powierzchni pozostanie warstwa tłuszczu czy zanieczyszczenie, wieczka mogą się rozszczelnić, co doprowadzi do zepsucia przetworów.
  4. Jak pasteryzować słoiki w zmywarce? Wstawiamy je do zmywarki dnem do góry i włączamy program mycia o najwyższej temperaturze. Zwykle to około 70 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać, by  nie dodawać żadnych detergentów.
  5. Po zakończeniu "mycia" wyciągamy słoiki i ustawiamy je dnem do góry. Pozostawiamy tak na dobę. Po tym czasie ustawiamy je normalnie, sprawdzamy, czy wieczka są wklęsłe - jeśli tak, pasteryzacja przebiegła pomyślnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pasteryzacja żywności - idealny sposób na to, by nie marnować żywności

Pasteryzacja to doskonały sposób na przedłużanie żywotności produktów żywnościowych. W ten sposób możemy konserwować nie tylko owoce i warzywa, ale też gotowe potrawy. Zawekowane w ten sposób przetwory można przechowywać przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Najlepiej przechowywać je w chłodnym i ciemnym miejscu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.