Wyparzanie słoików w piekarniku, czyli metoda na sucho. Jak poprawnie przygotować weki?

Wyparzanie słoików w piekarniku to dobra metoda na szybkie pozbycie się bakterii. Ten zabieg jest niezbędny kiedy planujemy przygotować domowe przetwory. W przeciwnym razie może dojść do fermentacji i wyrzucimy wszystko do kosza.
Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Lato to czas kiedy możemy idealnie przygotować naszą spiżarnię na nieuchronną zimę. Aby zatrzymać smaki słonecznych dni i przechować witaminy na później, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie domowych przetworów. Ważne jednak aby odpowiednio przygotować słoiki.

Wyparzanie słoików w piekarniku. Dobra metoda na pozbycie się bakterii

Zanim przystąpimy do oczyszczania owoców lub warzyw niezbędnych w domowych wekach, musimy pamiętać o przestrzeganiu higieny. Nie jest to kwestia wyłącznie estetyczna, lecz równie ważna dla naszego zdrowia. Zachowanie odpowiednich warunków wpływa na przydatność przetworów

Po pierwsze słoiki musimy dokładnie wymyć, nawet jeśli były przechowywane w szafkach i nie są zbyt zakurzone. Ważne, aby zwrócić uwagę na zakrętki, je także należy dokładnie wymyć. Za pomocą gąbki dokładnie czyścimy wewnętrzną część rantu, to właśnie tam zbiera się najwięcej bakterii. 

Po dokładnym wyszorowaniu należy wszystko poddać sterylizacji. Pomoże w tym wyparzanie słoików w piekarniku. Wystarczy umieścić szklane naczynia w zimnym piekarniku i nagrzewać je stopniowo ustawiając temperaturę 100° C. Po kilku minutach piekarnik wyłączamy i pozostawiamy słoiki do ostygnięcia.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wyparzanie słoików w piekarniku czy wrzątkiem?

Kolejną metodą wyparzania słoików może być skorzystanie z wrzątku. Tak jak poprzednio najpierw musimy bardzo dokładnie oczyścić szklane naczynia wraz z zakrętkami. Później, wystarczy, że wstawimy je do czystego zlewu i zatkamy odpływ. W dużym garnku zagotujemy wodę i zalewamy słoiki. Ta metoda sprawdzi się równie dobrze jak wyparzanie słoików w piekarniku.

Zakrętki także możemy sparzyć wrzątkiem. Ważne, aby przed zakręcaniem przetworów bardzo dokładnie je wysuszyć za pomocą ręcznika papierowego, zwłaszcza wewnętrzne ranty. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.