Jagody w cukrze bez pasteryzacji - zdrowe i niezwykle smaczne. Letni rarytas zamknięty w słoiku

Jagody to prawdziwy letni rarytas i słodki dar lasu. Owoce warto przygotować na zimę, by móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem w dowolnym momencie. Jest to także możliwe bez poddawania obróbce termicznej - jagody w cukrze bez pasteryzacji, okażą świetnym dodatkiem do pieczywa czy deserów.

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe przetwory to nie tylko smaczny, letni rarytas, ale także chluba każdego kucharza. Do ich przygotowania używamy najczęściej sezonowych warzyw lub owoców. Jak się jednak okazuje obróbka termiczna, czasami nie jest konieczna, co pozwala zachować wszystkie cenne minerały i witaminy. Jagody w cukrze bez pasteryzacji są idealnym przykładem tego typu przepisu. 

Jagody - ważny element diety

Jagody to jeden z tych owoców, który warto włączyć na stałe do codziennej diety. Nie tylko są smaczne, ale i zdrowe. Szczególnie zalecane są osobą borykającym się z problemami żołądkowymi czy podwyższonym cholesterolem. Ponadto regulują poziom cukru we krwi, zabijają szkodliwe bakterie i zawierają przeciwutleniacze. Jagody to źródło wielu witamin i minerałów. Wśród pierwiastków mineralnych należy wyróżnić: selen, miedź, cynk i mangan. Ponadto znajdziemy w nich witaminy: C, A, B, PP. Jagody to również bogate źródło błonnika. 

Chętnie przygotowujemy wiele przetworów z jagód. Do najpopularniejszych należą soki, dżemy, galaretki czy powidła. Niewiele osób jednak zna metodę, w której obróbka cieplna się nie przyda, a pasteryzacja okaże się zbędna. Jagody z cukrem bez gotowania to idealny produkt na zimę, który można wykorzystać do wypieków, pieczywa czy jako dodatek do niektórych dań. 

Zobacz wideo Jagodzianki ze słodką kruszonką. Przekąska idealna

Przepis na jagody w cukrze bez pasteryzacji

Składniki:

  • 2 kg jagód,
  • 2 kg cukru granulowanego.

Sposób przygotowania:

  1. Jagody delikatnie płuczemy i czyścimy z ogonków, liści i igliwia. 
  2. Osuszone owoce przekładamy do miski i blendujemy. 
  3. Dodajemy kilogram cukru i odstawiamy na minimum godzinę, by owoce puściły sok. 
  4. Po upłynięciu czasu wsypujemy pozostały cukier. 
  5. Słoiki dokładnie myjemy, wyparzamy i osuszamy. 
  6. Jagody delikatnie przekładamy do naczyń, a wierzch posypujemy grubą warstwą cukru. 
  7. Słoiki dokładnie zakręcamy i przechowujemy w lodówce lub suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA