Czy można mrozić cukinię? Ważne jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie

Czy można mrozić cukinię? To popularne warzywo jest dość trwałe, ale mimo wszystko występuje sezonowo. Dzięki skorzystaniu z niskiej temperatury można wydłużyć jego przydatność do spożycia, ale trzeba zrobić to umiejętnie.

Czy można mrozić cukinię?

Czy można mrozić cukinię? Okazuje się, że to popularne warzywo może być w ten sposób przechowywane. Trzeba jednak zabezpieczyć je w taki sposób, aby utraciło możliwie najmniej swoich właściwości. Dłuższe przechowywanie cukinii ma wiele zalet choćby dlatego, że jest to warzywo dość uniwersalne. Można wykorzystywać je do robienia sosów, ketchupu, placków, pasztetu lub nawet bigosu. Warto więc mieć je jeśli nie w wersji świeżej, to przynajmniej w postaci zamrożonej czekającej w lodówce.

Mrożenie cukinii. Od czego zacząć?

Mrożenie cukinii jest istotne również dlatego, że pozwala na dłużej cieszyć się jej smakiem kojarzącym się z miesiącami letnimi. Chociaż cukinia najlepsza jest w postaci świeżej, to jesienią lub zimą nie pogardzimy jej wersją mrożoną. Okazuje się, że w zasadzie mrożenie cukinii nie jest tak trudne. Mogą sobie z nim poradzić nawet te osoby, które nie mają wielkiego doświadczenia w kuchni.

Oczywiście podstawą jest tu odpowiedni wybór warzyw. To ich jakość nie tylko wpływa na cykl mrożenia, ale także na późniejszy smak zamrożonego pokarmu. Jednak to nie wszystko: poleca się nie dość dojrzałe i niewielkie okazy dlatego, że zawierają nieco mniej wody. Istotne jest przy tym to, aby nie były nigdzie uszkodzone. Wiele osób wskazuje też, że najlepsze rezultaty przynosi mrożenie okazów przyniesionych prosto z ogrodu warzywnego. Długotrwałe przechowywanie w kuchni i dopiero mrożenie nie jest dobrym pomysłem. 

Zobacz wideo Surowy makaron z cukinii z pesto pietruszkowym

Jak mrozić cukinię?

Jak mrozić cukinię, aby zachowała maksimum swoich walorów? Wykorzystanie niewielkich egzemplarzy ujawnia tu swoje zalety. Przede wszystkim nie trzeba usuwać skórki, która jest dość delikatna. Dodatkowo nie ma konieczności pozbywania się gniazd nasiennych i miąższu. 

Zawsze należy rozpocząć od dokładnego umycia cukinii, jej osuszenia i odcięcia niejadalnych końcówek. Następnie można śmiało przejść do pokrojenia jej w kawałeczki. Kostka powinna być raczej drobna, ale należy dobrać ją według własnych potrzeb. 

Kolejnym etapem mrożenia cukinii jest zamknięcie jej w woreczkach strunowych. Przed włożeniem do zamrażalnika trzeba zadbać o to, aby z torebek zostało usunięte powietrze. Jakie powinny być porcje włożone do woreczków? Tutaj również należy podejść do sprawy indywidualnie. Najlepiej, aby ilości były tak wyznaczone, aby można je było zużyć za jednym razem. Cukinię można też mrozić startą na tarce o grubych oczkach. Wówczas trzeba jednak umieścić ją w jakichś opakowaniach, nie zaś w woreczkach.

Czy można mrozić cukinię w całości?

Czy można mrozić cukinię w całości? Mrożenie tylko spowalnia proces psucia, nie ma zaś możliwości zatrzymania go. Stąd raczej nie jest to najlepszy pomysł. Warzywo po rozmrożeniu nie będzie już miało właściwej konsystencji. Trudno więc liczyć na to, że będzie się np. nadawało do smażenia pokrojone w talarki. Najpewniej będzie też bardziej podatne na psucie się.

Zobacz też: Dania z cukinii. Trzy proste przepisy, które warto przetestować w tym sezonie. Zachwycą domowników

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.