Chłodnik z wiśni. Słodka i prosta zupa sezonowa. Danie idealne na gorące dni

Chłodnik z wiśni? Zwykle jadamy takie zupy przygotowane z sezonowych warzyw. Prawdą jest jednak, że wiśnie nadają się do tego równie dobrze. Powstałe danie jest słodkawe, ale bez przesady. Idealna lekka zupa na lato.

Czym jest chłodnik z wiśni?

Czym jest chłodnik z wiśni i dlaczego to właśnie po niego warto sięgnąć? Niewątpliwie jest to typowa letnia zupa, którą sporo jednak łączy z deserem. Zrobiona z owoców będzie słodka, ale odpowiedni dobór składników sprawi, że będzie to słodycz delikatna i bez przesadnej intensywności. 

Wielu osobom chłodnik z wiśni może kojarzyć się ze smakami dzieciństwa. Potrawa ta może być już znana choćby dlatego, że dawniej przyrządzała ją mama czy babcia. Niewątpliwie zaletą jest tu fakt, że taki chłodnik z wiśni jest bardzo prosty w przygotowaniu. Nie zajmie ono zbyt dużo czasu - najczęściej jest to 10 do 15 min. 

Warto przy tym pamiętać, że wiśnie są owocami wartymi zainteresowania i umieszczenia ich w diecie. Dlaczego mogą pozytywnie wpływać na ludzki organizm? Przede wszystkim bardzo korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Antocyjany, błonnik, potas, garbniki i witamina C mają dobry wpływ choćby na kondycję serca. Poza tym wiśnie:

  • Wspomagają szybkie zasypianie.
  • Posiadają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • Mają bogactwo antyoksydantów skutecznie przedłużających sprawność fizyczną i psychiczną.
  • Wspomagają układ moczowy w walce z takimi schorzeniami, jak kamica nerkowa lub zapalenie pęcherza.
  • Posiadają niewiele kalorii i są dozwolone w licznych dietach odchudzających.
Zobacz wideo Zupa owocowa z "makaronem" z naleśników

Chłodnik z wiśni: przepis

Jak zrobić chłodnik z wiśni? Przepis na to wakacyjne danie nie jest zbyt mocno skomplikowany. Doskonale poradzi sobie z nim nawet osoba, która niezbyt wiele czasu spędza zwykle w kuchni. Dodatkowo potrzeba na niego niewiele czasu. Jak przygotować tę zupę wprost idealną w gorące letnie dni?

Należy zacząć od zgromadzenia składników. W tym przypadku będą to:

  • wiśnie - ok. 500 g;
  • woda - 100 ml;
  • kefir - 500 ml;
  • cukier - 4 lub 5 łyżeczek (w zależności od upodobań);
  • cynamon - 1  laska;
  • goździki - 2 szt.;
  • mięta do dekoracji.

Jak zrobić chłodnik z wiśni?

Jak zrobić chłodnik z wiśni? Należy zacząć od dokładnego opłukania wiśni. Następnie trzeba zająć się chyba najbardziej pracochłonną czynnością, czyli drylowaniem owoców. Wiśnie trzeba wsypać do garnka po pozbawieniu ich pestek. Zalewa się je 100 ml wody i dorzuca pozostałe elementy (cukier, cynamon i goździki). Całość należy doprowadzić do wrzenia i gotować 3-4 min.

Następnie trzeba wyłączyć gaz, wyjąć cynamon i goździki, które nie będą już do niczego potrzebne. Owoce należy zmiksować. Dopiero wówczas do rozdrobnionych wiśni dodaje się kefir. Całość trafia do lodówki na przynajmniej dwie godziny. 

Oczywiście zupa musi być podawana w formie bardzo dobrze schłodzonej. Do dekoracji można użyć liści mięty pieprzowej. Niekiedy też sieka się ją drobno tak, aby wydobyć z dania jeszcze bardziej orzeźwiający smak. Chłodnik z wiśni można też podawać z dodatkiem wydrylowanych owoców w całości. Jeśli zupa ma być daniem bardziej obiadowym, to doskonale będzie do niej pasował np. makaron rurki lub kokardki. 

Zobacz też: Jak zrobić dżem wiśniowy? Przepis podstawowy i sposoby na jego modyfikację

Więcej o:
Copyright © Agora SA