Jak oczyścić kurki? Jest ekspresowy sposób. Przyda się między innymi sól

Sezon na kurki trwa w najlepsze. Naszym zdaniem to jedne z najpyszniejszych grzybów, które można przygotować na wiele sposobów. Zanim jednak zabierzemy się za gotowanie i pałaszowanie potraw z kurkami, trzeba je odpowiednio przygotować. Zastanawiacie się, jak oczyścić kurki i zrobić to naprawdę szybko? Przygotujcie sól i wrzątek.

Oczyszczanie kurek to podstawa ich przygotowania do obróbki, a następnie tego, co najprzyjemniejsze i na co wszyscy czekamy - zjedzenia. Jednym ze sposobów jest opłukanie kurek i ich odsączenie, a potem dokładne obejrzenie każdego grzybka, by sprawdzić, czy nie pozostały na nim zanieczyszczenia, takie jak piasek. Kurki omiata się więc pędzelkiem, co jednak jest dość czasochłonne i nużące.

Istnieje jednak dużo szybszy sposób, doskonały dla osób, które nie mają czasu lub po prostu brakuje im cierpliwości. Zastanawiacie się, jak oczyścić kurki i zrobić to naprawdę błyskawicznie? Wystarczy skorzystać z dwóch produktów, które są w każdym domu.

Jak oczyścić kurki? Naszykuj wodę i sól

Do oczyszczania kurek tą metodą przygotujcie sporo wrzątku tak, by każde zalanie pokryło grzyby z nadwyżką, a także po łyżce soli na każdą turę płukania. Grzyby powinny zachować kształt i jędrność, choć może się zdarzyć, że "oddadzą" do wrzątku nieco smaku. Zobaczcie, jak to wygląda na poniższym filmiku:

Zobacz wideo Jak oczyścić kurki? Szybki sposób

Dlaczego taki sposób oczyszczania kurek jest skuteczny? Wrzątek sprawia, że z grzybków wydobywa się niewielka ilość śliskiej substancji. Dzięki temu procesowi piasek i inne zanieczyszczenia są przez nią wypychane i wymywane.

Sól również odgrywa ważną rolę. Wpływa na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody. Objawia się ono w postaci "błonki" na powierzchni wody. Utrzymuje ona na sobie substancje, które kładą na nią niewielki nacisk, na przykład mielony pieprz. Jeśli to napięcie się zmniejszy, drobinki nie będą wypływać na wierzch, a zatoną. W związku z tym piasek i inne zanieczyszczenia z kurek nie będą dryfować w wodzie, tylko opadną na dno.

Gdy już wiecie, jak oczyścić kurki, zabierzcie się za gotowanie. Poniżej znajdziecie kilka grzybowych inspiracji:

Kurki, przepis na grzanki z serem camembert. PrzystawkaKurki - przepisy na obiad. Kilka pomysłów na dania z grzybami

Zupa kurkowa (zdjęcie ilustracyjne)Zupa kurkowa z przepisu Ewy Wachowicz to proste i letnie danie z grzybów

Jajecznica z kurkamiJajecznica z kurkami, która wystrzeli kubki smakowe w kosmos

Kurki - właściwości odżywcze. Dlaczego warto je jeść? Zdjęcie ilustracyjneKurki w śmietanie, czyli przepis, bez którego lato nie może istnieć

Więcej o: