Proszek do pieczenia nadaje się nie tylko do pieczenia. Wyczyścisz nim piekarnik i dużo więcej

Proszek do pieczenia służy głównie jako środek spulchniający. Używamy go w kuchni do ciast czy innych wypieków. Jak się okazuje, jego zastosowanie jest znacznie szersze. Dzięki niemu wywabimy plamy na ubraniach czy wyczyścimy niektóre powierzchnie. Przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań.
Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Domowe sposoby na wywabianie plam są bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli nie mamy czasu na pójście do sklepu albo musimy szybko coś wyczyścić. Najlepiej w takich sytuacjach sięgać po produkty, które zawsze mamy w domu. Przykładem jest proszek do pieczenia, którego zastosowania są różne i nie ograniczają się wyłącznie do kwestii gastronomicznych.

Proszek do pieczenia pomoże usunąć plamy z krwi i nie tylko

Kiedy się skaleczymy, a przez to poplamimy naszą białą bluzkę lub inne ubranie najlepszym sposobem na pozbycie się śladu jest szybkie spłukanie tkaniny pod bieżącą zimną wodą. Jeśli jednak nie mieliśmy takiej możliwości, a plama wyschła, wnikając w głąb włókien, to dobrym rozwiązaniem będzie użycie proszku do pieczenia.

W tym celu namaczamy plamę i posypujemy proszkiem. Pozostawiamy na kilka godzin, a po tym czasie przepieramy ręcznie ubranie, dodając zwykłego detergentu do prania.

Proszek do pieczenia pomoże nam także pozbyć się plam na kubkach po herbacie lub wyczyścić zlew z żółtych przebarwień. W tym celu wystarczy zmieszać zawartość jednej torebki proszku z niewielką ilością wody. Otrzymana papka posłuży jako pasta czyszcząca. Nakładając ją na gąbkę, pozbędziemy się niechcianego brudu z wybranych miejsc.

Więcej ciekawych informacji i porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zastosowanie proszku do pieczenia podczas czyszczenia piekarnika

Zmorą wielu osób są trudne zabrudzenia, w których dużą rolę odgrywa obecność tłuszczu. Dotyczy to zarówno piekarnika, jak i mikrofalówki, a także płyty kuchenki gazowej. Czyszczenie tych powierzchni bywa wyjątkowo uciążliwe i trudne. Z pomocą może przyjść nam zastosowanie proszku do pieczenia. 

Wystarczy sporządzić wspomnianą wcześniej pastę, a za jej pomocą pozbędziemy się trudnych do usunięcia plam. Można pozostawić ją na zabrudzonej przestrzeni na kilka godzin i co jakiś czas spryskać lekko wodą. W ten sposób wzmocnimy działanie preparatu. Nie należy dodawać octu do proszku do pieczenia ani do sody. Wbrew powszechnym opiniom synteza ta nie powoduje szybszej reakcji i nie ułatwia usuwania zanieczyszczeń.

W wyniku połączenia tych dwóch substancji powstanie octan sodu, który nie jest skutecznym środkiem czyszczącym. Mylne wrażenie może sprawiać spektakularny efekt piany, która powstaje, kiedy złączymy ze sobą ocet i proszek do pieczenia. Jest jednak wyłącznie wynikiem procesów chemicznych, jakie zachodzą w danym momencie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.