• Link został skopiowany

Smak i orzeźwienie z dzieciństwa, czyli przepis na babciny kompot z rabarbaru

Kompot prosto od babci był hitem każdych wakacji. Był zdrowy, pyszny i nigdy nie brakowało go na stole. Aby każdy, kto spróbuje twojego kompotu też o nim tak myślał sprawdź przepis na napój jak sprzed lat.
Kompot z rabarbaru
Fot. Shutterstock

W dzieciństwie w letnie, wakacyjne dni, spędzaliśmy bardzo dużo czasu poza domem, a jak do niego wracaliśmy to tylko po to, by schłodzić się zimnym napojem, lub szybko coś przekąsić. W tym okresie najczęściej sięgaliśmy po kompot babci, która robiła go z owoców z własnego ogrodu czy sadu. Najlepiej zaspokajał pragnienie, był naturalnie słodki i ochładzający. Na pewno do tej pory potrafimy sobie przypomnieć jego smak i zapach.

Kompot jako źródło witamin i nie tylko

Letni napój nie tylko bardzo dobrze nawadnia i orzeźwia nasz organizm. Ma również pozytywny wpływ, ponieważ zawarte w nim owoce są źródłem witamin, które przyczyniają się do większej odporności i dobrze wpływają na układ nerwowy. Jak czytamy na Poradyfit.pl w zależności od użytych owoców ich właściwości zdrowotne są inne.

Właściwości zdrowotne rabarbaru

Rabarbar jest warzywem niskokalorycznym, a także jest źródłem witaminy C, A i witamin z grupy B. Może również uzupełniać naszą dietę w składniki odżywcze takie jak potas, wapń czy żelazo. Jest także źródłem kwasów organicznych, o których możecie przeczytać na doz.pl.

Jak widać, kompot z tego warzywa da nam dużo dobrego, dlatego warto zrobić go tego lata!

Przepis na kompot z rabarbaru

Potrzebujesz

  • 800 g rabarbaru,
  • dwa litry wody,
  • 100 g cukru (białego lub trzcinowego).

Przepis krok po kroku

  1. Rabarbar dokładnie umyj i osusz. Odetnij twardszą końcówkę, oraz liście, Jeśli nie lubisz skórki, która znajduje się na nim, możesz ją zdjąć, jednak w niczym ona nie przeszkadza, a zostawienie jej oszczędzi ci sporo czasu. Łodygi pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do większego garnka,
  2. Posyp wszystko cukrem i zalej wodą,
  3. Całość gotuj pod przykryciem na najwyższej mocy palnika. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj przez kolejne pół godziny,
  4. Odstaw kompot do wystygnięcia, a po tym czasie przecedź przez sitko (w ten sposób oddzielisz skórkę od soku). Gotowe!

Podawaj z miętą, limonką lub kilkoma kroplami cytryny. Najlepiej smakuje schodzony z kostkami lodu.

Więcej o: