Przepis na kiszone pomidory. Zdrowa i kwaśno-słona przekąska idealna na zimę

Kiszonki wkradły się w serca Polaków już na stałe. Goszczą nie tylko na naszych stołach podczas rodzinnych obiadów, ale są też częstym bywalcem na imprezach w postaci przekąsek. Choć najczęściej są to ogórki, to warto nieco urozmaicić nasze spiżarnie. Przedstawiamy wam dzisiaj przepis na kiszone pomidory!

Pomidory zwykle pojawiają się na kanapkach, w sałatkach czy w towarzystwie mozzarelli. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są one również świetnym produktem na kiszonki. Warto dodać, że nie tylko świetnie smakują, ale mają też wiele właściwości. 

Zobacz wideo Dlaczego ogórków nie można jeść razem z pomidorami?

Kiszone pomidory, czyli bomba witaminowa 

Pomidory to świetny zastrzyk witamin. Są bogate przede wszystkim w witaminę C, której zawierają prawie 14 miligramów. Odgrywa ona kluczową rolę dla naszego organizmu - zwiększa odporność, a także wpływa stabilizująco na psychikę. Pomidory dostarczają również witaminę E oraz K, kwas foliowy, potas, niacynę czy ryboflawinę. Znajdziemy w nich także odpowiadający za ich barwę likopen. Ten antyoksydant zmniejsza ryzyko zawałów, zapewnia dobrą kondycję skóry i chroni organizm przed nowotworami. 

Pomidory nie tracą swoich właściwości po przetworzeniu. Wręcz przeciwnie, stają się jeszcze zdrowsze! Dzieje się to dzięki uwalniającemu się w trakcie obróbki termicznej likopenowi, który staje się jeszcze łatwiej przyswajalny dla naszego organizmu. Dodatkowo produkty kiszone mają zbawienny wpływ na trawienie. Poznajcie wyjątkowy przepis na kiszone pomidory. 

Kiszone pomidory - przepis

Składniki:

  • 2 kg pomidorów, 
  • 2 l wody,
  • 4 łyżki soli,
  • 7 ząbków czosnku, 
  • 7 łyżeczki ziaren pieprzu i ziela angielskiego,
  • sztuka chrzanu,
  • pęczek koperku.

Przygotowanie: 

  1. Pomidory myjemy i osuszamy.
  2. Obieramy czosnek oraz chrzan, który następnie trzemy na wiórki. 
  3. Do wyparzonych słoików wkładamy pomidory. Dodajemy do nich przyprawy, czosnek, chrzan i koper. 
  4. Zagotowujemy wodę z solą.
  5. Zalewamy pomidory, zakręcamy słoiki i odstawiamy na około siedem tygodni. Smacznego! 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA