Jak zrobić przecier pomidorowy? Kluczowe dla smaku są świeże zioła i dojrzałe warzywa sezonowe

Prawdziwą klasyką w kuchni są sosy - uwydatniają smak potraw i nadają apetycznej konsystencji. Jak zatem zrobić przecier pomidorowy? Kluczowe okażą się odpowiednio dobrane dodatki takie jak czosnek czy świeże zioła oraz wybór dojrzewających na słońcu pomidorów. W efekcie otrzymamy domową, pełną witamin i aromatyczną passatę.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wśród bazowych sosów nie może zabraknąć prawdziwego, pomidorowego klasyka. Przygotowany w domu z najlepszych produktów nie ma sobie równych. Świetnym pomysłem jest także zrobienie zapasu - przetworzenie i zawekowanie uwydatni naszą domową spiżarnię i ułatwi szybkie gotowanie

Jak zrobić przecier pomidorowy ze świeżych pomidorów?

Przecier pomidorowy, czyli nic innego jak aromatyczna passata to baza wielu dań. Bez tego aromatycznego akcentu nie powstałoby wiele dań włoskich, hiszpańskich, greckich, a także polskich. Uniwersalny i bardzo powszechny w kuchni składnik warto przygotować w domu, a także zrobić zapasy, które usprawnią nasze gotowanie. Jest to bardzo proste, a potrzebne jest zaledwie kilka składników. 

Domowy przecier pomidorowy uwielbia towarzystwo świeżych ziół, a bazowym składnikiem są oczywiście pomidory. Ich wybór jest niezwykle istotny - powinny być soczyste, słodkie i aromatyczne. Aby passata miała odpowiednią konsystencję, należy wybrać mięsisty gatunek - najlepiej sprawdzą się malinówki, lub lima.

Zobacz wideo Domowy sos pomidorowy w słoiczku

Przepis na domowy przecier pomidorowy

Składniki: 

  • 3 kg pomidorów malinowych, 
  • 3 łyżki soli himalajskiej, 
  • 2 łyżki cukru, 
  • oregano, bazylia, sproszkowany czosnek. 

Sposób przygotowania: 

  1. Pomidory myjemy, nacinamy nożykiem, tworząc na wierzchołku krzyżyk i sparzamy. Obieramy ze skórki. 
  2. Pomidory przekładamy do garnka z grubym dnem, gotujemy około 40 minut.  Kiedy zmiękną, miksujemy za pomocą blendera.
  3. Dodajemy sól, cukier i pozostałe przyprawy. Ponownie gotujemy, około dwie godziny na małym ogniu. 
  4. Jeżeli chcemy uzyskać gładką konsystencję, to przecieramy całość przez sito i wrzucamy z powrotem do garnka. 
  5. Gorący przecier przekładamy do wyparzonych i suchych słoików, szczelnie zamykamy. Gdy sos całkowicie ostygnie, przechodzimy do pasteryzacji. 
  6. Wkładamy słoiki z passatą do garnka, które dno wyłożone jest bawełnianą ściereczką. Wlewamy wodę i gotujemy przez około 15 minut i gotowe. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.