Jak jeść awokado, aby korzystać z jego wielu pozytywnych właściwości? Awokado rośnie na wiecznie zielonym drzewie, jest źródłem witamin, potasu, wartościowych kwasów i zdrowych tłuszczy. Świetnie pasuje do sałatek czy rozmaitych past. Chociaż owoc awokado sam w sobie nie specjalnie ma smak i zapach, to najczęściej łączy się go z solą, a w towarzystwie innych składników staje się niemal podstawą, bez której danie nie mogłoby istnieć. Tłuszcz zawarty w awokado to samo zdrowie. Wbrew temu, co mówi się o tłuszczach, ten wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i tym samym zmniejsza ryzyko na wystąpienie miażdżycy i chroni serce. Wolne rodniki przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka na powstawania zmian nowotworowych, a kwasy zawarte w tymże owocu zmniejszają zaś ryzyko zachorowania na raka piersi w przypadku kobiet i raka prostaty w przypadku mężczyzn. Witaminy z grupy B wpływają także pozytywnie na układ nerwowy. Warto też pamiętać, że owoc zawiera kwas foliowy, który wpływa na zapobieganie powstawania wad rozwojowych u płodu w przypadku kobiet w ciąży.
Awokado jest składnikiem wielu dietetycznych dań i cudotwórczych kosmetyków. Niemniej jednak owoc może stanowić dla niektórych osób silny alergen, dlatego warto się przebadać, jeśli po jego spożyciu lub zastosowaniu kosmetyku z tym owocem w składzie zauważymy jakieś niepokojące objawy. Nie powinny go również jeść osoby uczulone na lateks oraz osoby przyjmujące leki, gdyż substancje w nim zawarte wchodzą w interakcję z tymi produktami. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do obecności awokado w diecie najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Owoc ten charakteryzuje się dość grubą i mięsistą skórką. Jeśli zastanawiasz się, jak obrać awokado, to wcale nie jest to trudne. Wystarczy zwyczajnie umyć owoc pod bieżącą wodą, a następnie przeciąć go na pół. Wyjęcie pestki nie powinno być większym problemem. Teraz ograniczy Cię już tylko wyobraźnia. Możesz oprószyć je solą i jeść łyżeczką, wydrążyć z łupin i pokroić, by następnie użyć owocu jako składnika na przykład sałatki, zblendować i dodać do pasty lub posmarować nim pieczywo.
W przypadku osób, które są na diecie, ale chciałyby korzystać z dobrodziejstw zawartych w awokado nie mamy dobrych informacji. Awokado jest skarbnicą pozytywnych substancji, jednak równocześnie jest niezwykle kaloryczne. Przyjmuje się, że w 100 gramach awokado jest aż 160 kcal! Niemniej jednak nie warto całkowicie z niego rezygnować, gdyż dostarcza ono nam wiele pozytywnych składników odżywczych - warto więc rozsądnie wkomponować je w swoją dietę.
Zobacz też: Koktajl z awokado. Przygotuj w 5 minut pożywną przekąskę!