Jak wyczyścić przypalony garnek? Pomocny okaże się popularny napój gazowany

Chwila nieuwagi w kuchni może skutkować przepalonym garnkiem czy patelnią. Chociaż tego typu zabrudzenia tworzą się w zaledwie kilka sekund, pozbycie się ich może przysporzyć wiele problemów. Czasem nie wystarczy płyn do mycia naczyń, dlatego warto znać domowe metody, które w mgnieniu oka zamienią przypalone naczynia w czyste i błyszczące.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Walka z przypalonymi naczyniami to spore wyzwanie dla każdego kucharza. Są jednak metody, które nam w tym pomogą. Wykorzystanie kuchennych produktów okaże się kluczowe - sól, soda, proszek do pieczenia i popularny napój są niezastąpione. 

Jak wyczyścić przypalony garnek? 

Przypalone naczynia to klasyka wśród kuchennych niepowodzeń. Wystarczy chwila nieuwagi, a garnki czy patelnie pokrywają się warstwą, którą bardzo trudno usunąć. Szorowanie może jednak uszkodzić powierzchnie, a tego raczej każdy wolałby uniknąć. Warto zatem przyjrzeć się domowym metodom, które pozwolą nam uzyskać pożądany efekt bez konieczności używania chemicznych środków. 

Na liście przydatnych produktów nie może zabraknąć sody oczyszczonej. To magiczny produkt, który ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale lecz także podczas domowych porządków. Soda poradzi sobie także z przypaloną powierzchnią garnka - wystarczy wymieszać saszetkę proszku z około pięcioma litrami wody. Tak przygotowaną pastą pokrywamy zabrudzenia i zostawiamy na kilka godzin. Efekt jest gwarantowany! Po czasie wystarczy przemyć naczynia i gotowe. 

Zobacz wideo Trzy praktyczne myki z użyciem sody oczyszczonej. Sprawdź, do czego może Ci się przydać!

Nietypowe sposoby na przypalone naczynia

Kolejnym produktem, który pomoże doczyścić przypalony garnek, jest proszek do pieczenia. Wystarczy zalać garnek ciepłą wodą i wsypać do niego jedno opakowanie proszku. Zostawić naczynie na kilka godzin, a następnie opłukać pod bieżącą wodą. Resztki należy wyszorować miękką gąbką i klasycznym płynem do naczyń. 

Coca-cola to kolejny sprzymierzeniec. Popularny napój świetnie sobie radzi z różnego rodzaju zabrudzeniami, w tym również z przypalonym garnkiem - jedyne, co musimy zrobić, to zalać dno naczynia napojem i zagotować. Ciecz wylewamy, a dno garnka dodatkowo myjemy - zabrudzenia powinny zniknąć w mgnieniu oka.

Sól także świetnie poradzi sobie z uporczywymi przypaleniami. Wystarczy przygotować roztwór, dodając składniki do około trzech szklanek wody. Kluczowy okaże się jednak czas i cierpliwość - naczynie powinno odstać co najmniej sześć godzin. Miksturę wylewamy, garnek myjemy, a po zabrudzeniach nie ma ani śladu. Więcej metod znajdziesz w naszym artykule: Jak doczyścić przypalony garnek? Ta popularna przyprawa może zdziałać prawdziwe cuda.

Więcej o:
Copyright © Agora SA