Jak przycinać pomidory? Jeśli chcesz mieć owocne plony zastosuj tę metodę - pielęgnacja jest konieczna

Podcinanie pomidorów jest ważnym elementem pielęgnacji tych warzyw w okresie kwitnienia. Odpowiednia pielęgnacja krzewów, liści i łodyg jest gwarancją obfitych plonów, ale także zdrowej uprawy bez szkodników i chorób. Sprawdź, sprawdzoną metodę, która sprawi, że rośliny będą piękne i zdrowe, a pomidory soczyste i pyszne.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednym z warzyw, które chętnie hodujemy w przydomowych ogródkach, szklarniach i balkonach są oczywiście pomidory. Owocne plony uzyskamy jednak tylko, gdy rośliny będą zdrowe, nie będą chorować i gdy zastosujemy odpowiednią pielęgnację. Nie jest to wymagająca praca, jednak pominięcie pewnych kroków przyniesie negatywne skutki. 

Pielęgnacja pomidorów jest kluczowa. Dlaczego warto je podcinać? 

Uprawy na małą skalę w szklarniach i ogrodach dają ogrom satysfakcji, a także zdrowe, naturalne produkty. Pomidory to chętnie uprawiane warzywo, które, chociaż nie jest szczególnie wymagające, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Rolnicy najczęściej przycinają dolne liście, ponieważ dzięki temu roślina może wykształcić zdrowe i dorodne plony

Pamiętajmy, że liść karmi grono, które znajduje się pod nim. Jeżeli owoc jest w pełni wykształcony rozmiarowo, to wtedy możemy usunąć liść nad tym gronem

- możemy przeczytać na stronie strefaagro.pl. Warto jednak wspomnieć, że odmiany wysokie potrzebują nieco innej pielęgnacji. W tym przypadku odcina się także pędy, które wyrastają z kątów liści, w połowie sierpnia zaś wierzchołek rosnący nad piątym gronem.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak przycinać pomidory? Metody pielęgnacji krzewów

Usuwanie liści i pędów z krzewów pomidorów pozwoli zapobiec infekcji i wszelakich chorób. Odpowiednio wykonany zabieg korzystnie wpływa na przyspieszenie kwitnienia i owocowania.

Przy prowadzeniu na jeden pęd pozostawia się tylko pęd główny, a pędy boczne, pojawiające się w kątach liści, powinny być usuwane w miarę ich wyrastania, kiedy mają kilka centymetrów długości. Prowadząc pomidory na dwa pędy, pozostawia się pęd główny i pęd boczny wyrastający pod pierwszym gronem

- instruuje Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Z kolei ogławianie pomidorów to ostatni etap pielęgnacji. Polega na usunięciu liści z rośliny, jednak zanim przystąpimy do tego momentu, warto wykonać kilka działań związanych z uprawą pomidorów. Zatem:

  • najwcześniej usuńcie wilki, czyli boczne pędy, które wyrastają między łodygą a liśćmi; niektórzy ogrodnicy zostawiają kilka, ale lepiej, by nie było ich za dużo (roślina może mieć słabe plony),
  • następnie, gdy pojawią się owoce, oberwijcie liście dolne; zostaw jednak te, które są najbliżej pomidorów (pobierają z nich cukry).

Proces ten sprawi, że roślina przestaje rosnąć i może "skupić się" na przekazywaniu energii owocom. Narzędziem, które ułatwi pracę jest sekator - warto jednak pamiętać o tym, by go wcześniej zdezynfekować.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.