Sprawdzony sposób na muszki owocówki, dzięki któremu pozbędziesz się ich na dobre

Mają niespełna 3 milimetry i żyją maksymalnie 2 tygodnie. Potrafią być jednak niesamowicie uciążliwe i ciężko ich się pozbyć. Na szczęście wiemy, jak to zrobić - poznaj skuteczny sposób na muszki owocówki, który uwolni twoją kuchnię.

Muszki owocówki robią się szczególnie uciążliwe późnym latem oraz jesienią. Są szkodnikami, które skażają żywność bakteriami i roznoszą groźne drobnoustroje. Wystarczy chwila nieuwagi, by zalęgły się w naszym mieszkaniu. Przyciągają je przejrzałe owoce, warzywa oraz soki. Samice jednorazowo mogą złożyć nawet 500 jaj, które wykluwają się w przeciągu doby — musimy więc działać szybko i zdecydowanie.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Najskuteczniejszy sposób na muszki owocówki - domowe pułapki

Na szczęście istnieją zbawienne metody na pozbycie się ich z domu. Najprostszymi z nich są budowy własnoręcznych pułapek. Wystarczy do tego słoik, ocet jabłkowy, kawałek folii spożywczej i gumka recepturka. Do słoika nalej ocet, przykryj go folią, w której zrób kilka malutkich dziurek, i zabezpiecz gumką. Muszki uwielbiają zapach octu jabłkowego - lgną do niego bez opamiętania. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu dostaną się do naczynia, jednak nie będą mogły z niego uciec.

Do miski możesz też nalać zwykłego octu oraz odrobinę płynu do mycia naczyń lub mydła. Tej pułapki nie musisz przykrywać, ponieważ płyn utworzy na powierzchni warstwę, z której muszki się nie wydostaną.

Mniej popularnym rozwiązaniem jest użycie pułapki ze świecą. Wystarczy, że do miski nalejesz wodę, umieścisz w niej zapaloną świecę i taką konstrukcję zostawisz przy miejscu bytowania muszek. Musisz zadbać, by świeca była jedynym źródłem światła - dzięki temu będą leciały w jej kierunku i albo spłoną, albo utopią się w wodzie.

Jakich zapachów nie lubią muszki owocówki?

Z mniej drastycznych rozwiązań - możesz zniechęcić muszki do zagnieżdżenia się w twoim mieszkaniu za pomocą intensywnie pachnącej dekoracji. Wystarczy, że do przekrojonej pomarańczy lub cytryny wetkniesz kilkanaście goździków i ustawisz ją w pobliżu okien. Zyskasz skuteczny odstraszacz oraz gustowną ozdobę.

Zapobiegaj, zamiast zwalczać

Najłatwiejszym sposobem w pozbyciu się tych insektów jest zadbanie o to, by się nie pojawiły. Zainstaluj w oknach siatki, regularnie sprzątaj, w szczególności przejrzałe warzywa i owoce, oraz pilnuj, by żywność była zawsze szczelnie zamknięta. Utrzymanie porządku z pewnością zminimalizuje ryzyko inwazji muszek owocówek. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.