Czarny bez owoce - kiedy zbierać? Przetwory z tego naturalnego składnika to must have każdej spiżarni

Czarny bez owoce - kiedy zbierać? Ten niesamowicie zdrowy i bogaty w minerały składnik musi być w pełni dojrzały, by móc go przetworzyć na różne sposoby. Przy sprzyjających warunkach pogodowych najlepszym okresem jest sierpień i wrzesień. Co zatem przygotować z owoców czarnego bzu?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czarny bez to roślina, która od dana jest wykorzystywana w ziołolecznictwie i kuchni. Chociaż nasze babcie mogą znać przepisy opierające się na wykorzystywaniu kory czy korzeni teraz zbieramy raczej same kwiaty i owoce. Sezon właśnie się rozpoczyna, dlatego warto poznać kilka ciekawych przepisów. 

Czarny bez owoce - kiedy zbierać?

Czarny bez często postrzegany jest jako roślinę trującą i toksyczna, co jest resztą prawdą. Surowe owoce czy kwiaty zawierają szkodliwą substancje - sambunigrynę, która może spowodować poczucie słabości, nudności i wymioty. Na szczęście podczas suszenia lub gotowania toksyna ulega rozkładowi i staje się zupełnie nieszkodliwa, a przetwory z bzu wyjątkowo zdrowe i smaczne. 

Zbiór kwiatów bzu rozpoczynamy już w maju i czerwcu. Ścinamy wtedy całe baldachy - nie wolno ich suszyć na słońcu, bo ciemnieją i tracą swoje walory. Z kolei sezon na owoce rozpoczyna się u schyłku sierpnia i początkiem września. Również ścinajmy całe baldachy - zwracamy jednak uwagę, czy wszystkie jagody są dojrzałe, czarne i lśniące. Szypułki usuwamy po wysuszeniu. Tak przygotowane owoce mogą być poddane dalszej obróbce, czego efektem będą domowe medykamenty i zdrowe produkty. 

Zobacz wideo Sezon w pełni. Jak pasteryzować przetwory?

Przetwory i medykamenty z owoców czarnego bzu

Czarny bez ma zastosowanie m.in. w leczeniu bólu związanego z zapaleniem nerwów rwy kulszowej, migrenami. Ma działanie oczyszczające, regulujące pracę układu trawiennego oraz nerek. Bez czarny, w związku z bogactwem zawartych w nim witamin i antocyjanów, wpływa korzystnie na oczy. Ma także działanie przeciwcukrzycowe (obniża poziom cukru we krwi), a nawet przeciwnowotworowe. Pomocny okaże się także w stanach grypowych oraz przeziębieniach. 

Z owoców czarnego bzu możemy przygotować: 

  • Sok z czarnego bzu - jest najczęściej wybieraną formą, pije się go po rozcieńczeniu z wodą lub dodaniu do herbaty,
  • Syrop z czarnego bzu - ma postać bardziej skondensowaną niż sok, standardowe dawkowanie to 2 do 4 łyżek dziennie,
  • Zioła i herbatki - w przypadku herbatek z czarnego bzu warto nie tylko je pić, ale także płukać gardło lub sporządzić z nich inhalację.
  • Kapsułki z witaminami - ta forma zawiera duże stężenie substancji czynnych (nie tylko z owoców bzu, ale także innych, np. aceroli),
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.