Gdzie na grzyby w sierpniu? Pomocna okaże się mapa miejsc, którą aktualizują doświadczeni grzybiarze

Gdzie na grzyby udać się w sierpniu i początkiem września? Pomocna okaże się specjalna mapa, która wskazuje miejsce, występowania wysypów. W lasach różnych regionów Polski znajdziemy już wiele cennych i smacznych okazów. Jakich gatunków należy już wypatrywać i gdzie najlepiej szukać?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Schyłek wakacji to rozpoczęcie sezonu na grzyby - przy odpowiednich warunkach może on potrwać nawet do późnej jesieni. Wszystko zależne jest jednak od pogody i sprzyjającej aury. Dogodna temperatura i wilgotność gwarantują owocne plony, a w tym pomoże mapa online, która aktualizowana jest przez samych grzybiarzy. 

Wakacyjne grzybobranie u schyłku lata

Wysyp grzybów zależny jest oczywiście od pogody. Jedynie wysokie temperatury i wysoka wilgotność sprzyjają rozwojowi tych cennych organizmów. Schyłek lata to idealny moment, by zwykły spacer zamienić na poszukiwanie cennych okazów w leśnym zaciszu. Grzyby lubią ciepło i wilgoć, jeśli więc dni słoneczne przeplatają się z deszczowymi, możemy liczyć na to, że sezon grzybiarski będzie udany, a plony owocne. 

Deszczowe dni to idealny moment, by wybrać się do lasu i wypatrywać grzybów. W sierpniu przypada pełnia tworzenia owocnika u kurek i koźlarzy - warto więc szukać właśnie tych okazów. Z kolei wrzesień to czas na borowiki, podgrzybki, maślaki i kanie. 

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Gdzie na grzyby w sierpniu i wrześniu?

Zapaleni grzybiarze już od maja przeszukują lasy w poszukiwaniu najlepszych okazów. W lasach można spotkać na przykład grzyby rurkowe, takie jak borowiki, podgrzybki lub maślaki. Pojawiły się także pierwsze kurki i kanie. Pojawia się zatem pytanie gdzie najlepiej ich szukać? Pomocna okaże się mapa grzybów, która jest często aktualizowana przez samych grzybiarzy, dzięki czemu mamy pewność, że w danej okolicy uda się nazbierać różne okazy. Najwięcej grzybów znajdziemy na południu Polski i w woj. mazowieckim. Spotkamy tam głównie kurki, borowiki i prawdziwki. Mnóstwo okazów jest także na Podlasiu, w okolicach Białegostoku oraz w woj. kujawsko-pomorskim. Kurki z kolei znajdziemy m.in. na Pomorzu, Mazowszu, Kujawach i w województwie opolskim. Te gatunki uwielbiają deszcze oraz wilgotne powietrze i pojawiają się od razu, gdy aura zaczyna im sprzyjać. Szczegółowe informacje na temat występowania grzybów oraz mapę znajdziemy na stronie grzyby.pl

Warto jednak pamiętać, że grzybobranie nie wszędzie jest dozwolone, o czym przypominają Lasy Państwowe. Nigdy nie zbieraj grzybów:

  • w rezerwatach,
  • w parkach narodowych,
  • na terenach prywatnych,
  • na terenach wojskowych,
  • w częściach lasu, do których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny).
Więcej o: