Letni sezon na przygotowywanie przetworów trwa w najlepsze. Chociaż ogórki małosolne możemy kupić w każdym warzywniaku i nawet w sklepie spożywczym, to warto je przygotować samemu. Dzięki temu smak, który pamiętamy z dzieciństwa, zamkniemy w szkle na dłużej. Robi się je podobnie do ogórków kiszonych. Jest jedna różnica. Nie chodzi o to, by dodawać mniej soli (chociaż nazwa na to wskazuje), ale o czas kiszenia - nasz "aktor" pierwszoplanowy, któremu poświęcamy uwagę, potrzebuje go mniej.
Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej
Więcej ciekawych przepisów i porad kulinarnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Przepis na ogórki małosolne. Przygotuj odpowiednie składniki
Produkty:
- kilogram ogórków,
- 1,5 l wody,
- dwa baldachimy kopru lub pół pęczka,
- pół główki czosnku,
- kawałek chrzanu,
- 1.5-2 łyżki soli.
Oprócz tego potrzebujesz dużego słoika oraz garnka.
Ogórki małosolne w trzech prostych krokach
- W garnku zagotuj wodę z solą i wystudź. To będzie zalewa.
- Ogórki umyj oraz oczyść z piasku i innego brudu. Poukładaj warzywa w słoiku. Dodaj koperek, chrzan i czosnek. Postaraj się, by składniki nie leżały w jednym miejscu. Ogórki zalej zalewą. Mikstura powinna przykryć całe warzywa.
- Słoik zakręć. Jeżeli jednak korzystasz z kamionki, połóż na nią talerz. Powinien on dociążyć ogórki małosolne tak, by nie wystawały ponad zalewę. Całość odstaw na 2-3 dni w chłodne miejsce, na przykład do piwniczki, by nie kusiły. Bo trudno się powstrzymać przed zjedzeniem ich już po kilku godzinach! Po dwóch dniach (czasem trzech) przetwory zyskają idealny smak i urozmaicą tradycyjny obiad.