Sposób na nornice - najlepsze metody, które uratują uprawę warzyw i roślin w twoim ogrodzie

Uprawa roślin i warzyw w ogrodzie wiąże się także z odpowiednią pielęgnacją oraz zwalczaniem uporczywych szkodników. Sposób na nornice może okazać się skuteczny, a twoje plony uratowane. Warto więc sięgnąć po sprawdzone ekologiczne i domowe metody, które nie skrzywdzą małych gryzoni i uchronią rośliny od uszkodzeń.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nornica to jeden z ogrodowych szkodników, który potrafi zdewastować miesiące ciężkiej pracy. Wszystko przez budowanie przez te małe gryzonie systemu korytarzy pod powierzchnią ziemi, wśród korzeni naszych roślin. Jak zatem skutecznie pozbyć się tego problemu w ekologiczny sposób? 

Nornica Niezawodny sposób na nornice. Jak się pozbyć ich z ogrodu?

Domowy i ekologiczny sposób na nornice

Tworzące setki korytarz nornice lubią także podjadać nasze plony i rośliny, tym samym uszkadzając je. To dla gryzoni łatwy łup oraz szybkie źródło pożywienia - zadbany ogród jest dla nich prawdziwym rajem. Niestety dla nas ten fakt nie koniecznie oznacza coś dobrego. W ten sposób nasze rośliny tracą, ale i plony przynoszą straty, tym samym nasza ciężka, wielomiesięczna praca często idzie na marne. 

Chcąc zwalczyć uporczywy problem, powinniśmy skupić się na wypłoszeniu gryzoni z ogrodu. Szkodniki pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie, dlatego nie można ich zabijać. Etyczne i ekologiczne metody nie powinny nam sprawić problemu. Poza usunięciem grubej warstwy ściółki z naszych grządek warto zainstalować także pale i karmniki dla ptaków - to naturalni wrogowie mszyc, którzy pomogą w wypłoszeniu z ogrodu. 

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Jak skutecznie zwalczyć nornicę w ogrodzie? 

Pomocne w zabezpieczeniu ogrodu przed kolonią nornic będzie także systematyczne sprzątanie działki. Sumienne usuwanie chwastów oraz przekładanie ich na kompostownik nie będzie stwarzało warunków, które kusza gryzonie. Warto także próbować zniechęcić nornice sadząc niektóre gatunki roślin. Idealnie sprawdzą się: 

  • czosnek, 
  • czosnek niedźwiedzi, 
  • mięta, 
  • wilkomlecz, 
  • nostrzyk,
  • czarna porzeczka. 

Wyżej wymienione gatunki pomogą także wyplenić gryzonie - wystarczy że czosnek, wilkomlecz, liście orzecha włoskiego czy gałązki żywotnika umieścimy w norach. Nornice, nie przepadają za intensywnymi zapachami. Cynamon również może pomóc. Sklepy ogrodnicze oferują także naturalne opryski z różnych gatunków intensywnie pachnących roślin - są one bezpieczne dla środowiska jak i samych zwierząt. 

Więcej o: