Jak zrobić makaron do rosołu? Oto przepis mojej prababci sprzed 90 lat - nigdy lepszego nie jedliście

Jak zrobić domowy makaron do rosołu? Oczywiście sprawdzone sposoby są najlepsze, a dziś mam dla was prawdziwą perełkę - przepis na makaron, który jeszcze przed wojną robiła moja prababka. Receptura przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie wciąż zachwyca, a sekretem udanego makaronu był chłód. Tylko jak sobie radzono 90 lat temu, kiedy nie było lodówek?
Zobacz wideo

Rodzina mojej prababki przed wojną pracowała u miejscowych właścicieli ziemskich, kobiety pomagały w kuchni, mężczyźni robili meble i pomagali gospodarzom w drobnych pracach i naprawach. Kiedy w pałacu odbywało się przyjęcie lub ważniejsza uroczystość, na stole nie mogło zabraknąć rosołu (najczęściej z dzikiego ptactwa). Moja babcia, która wtedy była małą dziewczynką, wspominała, że wówczas w całej kuchni porozwieszane były długie nitki makaronu, który musiał lekko się podsuszyć, by łatwiej było go gotować. Do jej obowiązków należało chłodzenie ciasta - nie jest tajemnicą, że odpowiednio schłodzone ciasto na makaron duże lepiej współpracuje, a sam makaron jest smaczniejszy. Jak sobie radzono z chłodzeniem ciasta, kiedy nie było lodówek? Owijano je ściereczką i wkładano do studni - oczywiście tak, by nie zamoczyć ciasta.

Historia, którą dawano temu opowiedziała mi babcia, zainspirowała mnie do odtworzenia tego starego przepisu. Bardzo sędziwa już wtedy babcia doskonale pamiętała wszystkie składniki i proporcje na makaron, i mogę powiedzieć tylko tyle - lepszego nie jadłam. Studnię jednak zamieniłam na lodówkę.

Jak zrobić makaron? Bardzo stary przepis, który nie ma sobie równych

Składniki:

  • mniej niż 0,5 kg drobnej, pszennej mąki (ja użyłam 400 g)
  • 4 świeże jajka od "szczęśliwej kurki"
  • 4 łyżki wody albo mleka
  • łyżka "tłustego" - ja użyłam oleju roślinnego
  • szczypta soli

Domowy makaron - sposób wykonania:

  1. Na stolnicę wysyp mąkę. Wbij jajka, dodaj wodę oraz odrobinę oliwy/oleju i sól. Zacznij energicznie zagniatać ciasto - może być dość twarde. Ciasto wyrabiaj do momentu, aż będzie gładkie i jednolite.
  2. Z wyrobionego ciasta uformuj kulę i owiń ją folią spożywczą lub ściereczką i odłóż do lodówki na pół godziny, by ciasto odpoczęło w chłodzie.
  3. Kulę ciasta ponownie przełóż na stolnicę (wcześniej lekko oprósz ją mąką) i podziel na kilka części. Każdą z nich możliwie cienko rozwałkuj i podziel na kilka pasów równej szerokości. Pasy połóż jeden na drugim i wycinaj z nich cienkie nitki. 
  4. Wycięty makaron rozłóż tak, by poszczególne nitki nie były ze sobą sklejone i kiedy delikatnie podeschnie, wrzucaj go na osolony wrzątek. 
  5. Domowy makaron gotuj przez ok. 3 minuty.

Taki makaron smakuje wyjątkowo. Babcia wspominała, że czasem zamiast kurzych jaj używano przepiórczych - wówczas na pół kg mąki dodawano aż 12-14 jaj. Taki makaron z pewnością jest równie pyszny.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.