To najgorszy olej. Jest szkodliwy dla zdrowia, ale masowo dodaje się go do produktów spożywczych

Ten olej jest bardzo popularny. Często wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym. Znajdziemy go w niektórych chipsach, ciastkach, lodach, czekoladzie i wielu innych produktach. Stosowany jest również w przemyśle kosmetycznym i energetycznym. Ma on jednak wiele wad, a wysoka szkodliwość dla zdrowia to tylko jedna z nich.

Szkodliwy dla zdrowia utwardzony olej palmowy znajdziemy w wielu produktach spożywczych, nawet tam, gdzie się go zupełnie nie spodziewamy. Przykłady? Mleko dla niemowląt, batoniki zbożowe lub w  mrożone warzywa. Czy negatywny wpływ na zdrowie to jedyna wada tego oleju? Niestety nie, równie nieetyczne jest jego pozyskiwanie. Związane jest bowiem z niszczeniem środowiska i wycinaniem lasów deszczowych. Produkcja oleju palmowego łączy się także z przemocą wobec dzikich zwierząt zamieszkujących te tereny i łamaniem podstawowych praw człowieka. 

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Więcej artykułów o szkodliwych produktach znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Olej palmowy nie jest tak zdrowy, jak uważają producenci żywności

Warto podkreślić, że mówią oni o surowym oleju palmowym, gdyż ten faktycznie zawiera antyoksydanty. Nie wspominają jednak, że w produktach spożywczych znajduje się olej utwardzony, który zawiera wiele szkodliwych dla zdrowia związków. Jednym z nich są glicydowe estry kwasów tłuszczowych, czyli zanieczyszczenia żywności występujące na najwyższych poziomach rafinowanych olejów. Odpowiedzialne są za izomery trans kwasów tłuszczowych, które:

  • zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę, bo podwyższają stężenie cholesterolu LDL ("złego") i obniżają poziom cholesterolu HDL,
  • sprzyjają chorobie wieńcowej i zawałom serca,
  • przyczyniają się do otyłości,
  • zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 (obniżają wrażliwość na insulinę)
  • szkodzą trzustce, jelitom i wątrobie.

Pochodne glicerolu są również odpowiedzialne za rakotwórcze działanie oleju palmowego. 

Składnik ten znajduje się w wielu produktach spożywczych, na przykład czekoladzie, pieczywie, kremach do smarowania, lodach i zupkach chińskich. Jeżeli chcemy zadbać o zdrowie i środowisko, powinniśmy czytać etykiety. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA