Aronia, nazywana często cierpką jagodą, to owoc o wielu wyjątkowych właściwościach dla naszego organizmu. Dlaczego warto po nią sięgać? Przekonajcie się sami.
Zobacz wideo Przepyszne lemoniady. Przepis, który warto wykorzystać podczas upałów
Właściwości aronii
Aronia jest bogata w witaminy C, B1, B2, B6, A, E, P i PP oraz minerały takie jak magnez, żelazo, wapń, fosfor czy potas. Pomaga w zapobieganiu zawałom serca, udarom mózgu, Alzheimerowi i nadciśnieniu. Te niezwykłe owoce wzmacniają także odporność. Nieocenione są w leczeniu przeziębienia, grypy lub alergii. Co ciekawe mówi się również o wykorzystaniu aronii w walce z nowotworami. W trakcie leczenia regeneruje organizm i hamuje budowanie komórek rakowych.
Owoce te rzadko spożywane są na surowo ze względu na cierpki smak. Świetnie natomiast smakują w różnego rodzaju przetworach. Dzisiaj przedstawiamy wam przepis na sok z aronii.
Przepis na sok z aronii. Smaczny, zdrowy i prosty
Składniki:
- kg owoców aronii,
- 500 ml wody,
- 600 g cukru,
- 20 g kwasku cytrynowego,
- garść liści aronii,
- garść liści z czarnej porzeczki.
Przepis na sok z aronii - przygotowanie:
- Zaczynamy dokładnego umycia owoców. Pozbywamy się ogonków i wrzucamy aronię do dużego garnka.
- Dodajemy do nich liście aronii oraz porzeczki. Zalewamy wodą.
- Całość doprowadzamy do zagotowania, następnie zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez około 30 minut. Po czasie garnek odstawiamy do ostudzenia.
- Teraz możemy zabrać się za przecedzenie soku. Przelewamy go przez sitko, a owoce miksujemy blenderem i wyciskamy przez gazę.
- Do wywaru dodajemy kwasek cytrynowy i cukier. Ponownie doprowadzamy do zagotowania, cały czas mieszając.
- Sok przelewamy do wyparzonych butelek lub słoików. Jeżeli chcecie cieszyć się jego smakiem dłużej, możecie poddać go pasteryzacji. Dno garnka wykładamy ściereczką, umieszczamy w nim słoiki, a następnie nalewamy wody do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy ogień i pasteryzujemy sok przez 15-20 minut. Wyciągamy słoiki i odwracamy do góry dnem do ostygnięcia.
- Sok z aronii przechowujemy w zacienionym, chłodnym miejscu.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl