Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to istnieją warzywa, które z botanicznego punktu widzenia są owocami. Przykładem może być choćby właśnie bakłażan, zwany także oberżyną ze względu na swój kolor. Nie jest jednak słodki, a źle przyrządzony dostarcza goryczki. Jak go poprawnie przygotować? Znamy niezawodny sposób.
Bakłażan ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają, że to warzywo bez smaku i w dodatku nie lubią jego konsystencji, a inni są w nim wręcz zakochani. Co jednak, kiedy po przyrządzeniu dania z oberżyną okaże się, że wyczuwalna jest nieprzyjemna goryczka? Aby tego uniknąć, należy wiedzieć, jak postępować z bakłażanem, aby nie był gorzki. Poniżej prezentujemy szczegółową instrukcję.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Choć bakłażan wydaje się być dość niepozornym warzywem, to jednak jest źródłem wielu witamin i minerałów. Co więcej, dzięki swojemu neutralnemu smakowi idealnie współgra z różnymi dodatkami. Dlatego nie bez przyczyny decydują się na niego osoby, które preferują dietę ketogeniczną czy liczą kalorie. Weganie także uwielbiają bakłażana.
To warzywo jest bogate w witaminę C, K, witaminy z grupy B czy też potas, magnez czy miedź. Jest bogaty w przeciwutleniacze, w związku z czym spowalnia procesy starzenia się organizmu. Wykazuje także działanie przeciwnowotworowe, dlatego włączenie go do codziennej diety jest bardzo ważne.
Bakłażan jest niskokaloryczny, w 100 gramach tego warzywa znajduje się jednie 30 kalorii. W 90 proc. składa się z wody. Swoją alternatywną nazwę "gruszka miłości" pozyskał poprzez uznanie go za afrodyzjak.