Jak zrobić przecier pomidorowy do słoików? Szybki i prosty przepis babci Halinki na zimowe przetwory

Jak zrobić przecier pomidorowy, aby móc skorzystać z niego cały rok? Warto przygotować domowe przetwory, dzięki którym nasza własna passata, posłuży nam jako dodatek do zup, sosów, pizzy czy innych dań. Mamy prosty i szybki przepis od babci Halinki, który sprawdzi się w każdej kuchni.
Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Zdarzają się osoby, które niechętnie sięgają po pomidory ze względu na ich konsystencję. Jednak warzywa te mają wiele witamin i minerałów, a ich obecność w codziennej diecie ma niemalże zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Co zatem zrobić kiedy nie przepadamy za pomidorami, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z tylu prozdrowotnych właściwości? Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie przecieru pomidorowego domowej roboty. A już najlepiej takiego, który pochodzi ze sprawdzonego przepisu babci Halinki. Jest milion razy lepszy od każdego kupionego w słoiku!

Jak zrobić przecier pomidorowy na zimę? Domowy przepis

Choć w Polsce przecier pomidorowy w takiej nie jest tak znany jak choćby we Włoszech czy Hiszpanii, to jednak coraz częściej sięgamy po pomidory w puszce czy właśnie sklepową passatę. Ta ostatnia nie jest niczym innym jak właśnie przecierem pomidorowym.

Aby zrobić własny, należy przede wszystkim użyć do tego mocno dojrzałych warzyw. Świetnie sprawdzą się pomidory typu lima, bądź malinówki. Poniżej podajemy szczegółowy ją instrukcję jak zrobić przecier pomidorowy na zimę.

Składniki na przecier pomidorowy babci Halinki:

  • 5 kg dojrzałych pomidorów,
  • 4 ząbki czosnku,
  • łyżka soli.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przecier pomidorowy w słoikach. Sposób przygotowania

  1. Warzywa płuczemy dokładnie pod bieżącą zimną wodą. Pozbawiamy je szypułek i wkładamy do szerokiego naczynia.
  2. Zalewamy pomidory wrzątkiem i pozostawiamy je w nim na minutę. Po tym czasie wylewamy wodę. Warzywa obieramy ze skórki.
  3. Warzywa kroimy na ćwiartki, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Czosnek obieramy i kroimy w plasterki lub drobno siekamy. Dodajemy do pomidorów.
  4. Gotujemy pomidory na niewielkim ogniu przez około 45 minut, często mieszając, aby nie doprowadzić do ich przypalenia. Jeśli pomidory się nie rozgotują na jednolitą masę, możemy je pozgniatać za pomocą tłuczka do ziemniaków.
  5. Po tym czasie robimy przecier. Duże sitko, o gęstych oczkach kładziemy na pustym garnku. 
  6. Za pomocą chochelki nakładamy ugotowane pomidory z czosnkiem i przecieramy przez sito, aby pozbyć się pestek.
  7. Tak oczyszczony przecier zagotowujemy, aby pozbyć się nadmiaru wody, możemy teraz dodać nieco soli. 
  8. Do umytych i wyparzonych słoików wlewamy gorący przecier pomidorowy. Mocno zakręcamy.

Wskazówka:

Jeśli chcemy, możemy ugotować pomidory w skórce. Pozbędziemy się jej w procesie przecierania pomidorów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA