Kiedy sadzić dynie? Te metody gwarantują owocne plony - kluczowa jest żyzna gleba i odpowiednie miejsce

Uprawa warzyw i owoców gwarantuje pyszne i zdrowe plony. Ważne jest jednak przestrzeganie kalendarza ogrodnika, dzięki czemu zbiory będą owocne, a uprawa nie prawi problemu. Kiedy sadzić dynie? Te metody prawią, że warzywo będzie nie tylko wyjątkowo smaczne, ale i pełne witamin - kluczowa jest jednak żyzna gleba i odpowiednie miejsce na grządce.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uprawa dyni jest bardzo popularna, można ją spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na działkach czy w szklarniach. Na rynku jest dostępnych wiele gatunków tego warzywa. Bez względu na rodzaj, który nam odpowiada, kluczowa jest data siewu oraz pielęgnacja, która pozwoli cieszyć się owocnymi zbiorami. 

Kiedy sadzić dynie? Kalendarz ogrodnika

Uprawa dyni w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Warto jednak odpowiednio się przygotować przed posianiem jej nasion w ogrodzie. Bardzo istotne jest zorganizowanie miejsca, odpowiednie przygotowanie ziemi oraz zapoznanie się z podstawami pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny. 

Dynia występuje w wielu rodzajach - znajdziemy ogromne egzemplarze, które mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów, ale także małe, urocze i ozdobne rodzaje. Do najbardziej popularnych należą: 

  • dynia delicata, 
  • hokkaido, 
  • piżmowa,
  • kamo kamo, 
  • makaronowa,
  • zwyczajna. 

Bez względu na rodzaj, który wybierzemy, ważny jest odpowiedni termin siewu. Decydując się na hodowlę z nasion w doniczce należy przygotować się już na początku roku - od połowy do końca kwietnia, ponieważ rośliny te mają długi okres wegetacji.

Doniczki wypełniamy odpowiednim podłożem, nasiona lokujemy na głębokości 2,5 cm. Całość podlewamy i umieszczamy w mnożarce, miejsce powinno być dobrze oświetlone (temperatura około 20 st. C). Po wykiełkowaniu doniczki umieszczamy w szklarni lub dobrze nasłonecznionym parapecie - gdy osiągną odpowiedni rozmiar, możemy przesadzić je do gruntu, najlepiej pod koniec maja lub na początku czerwca. Warto podkreślić, że dynie nie przepadają za chłodem. 

Zobacz wideo Dynia hasselback z szałwią i masełkiem - wspaniała kulinarna kompozycja

Pielęgnacja dyni i termin zbiorów

Po zasadzeniu dyni w odpowiednim miejscu w naszym ogrodzie niezbędna okaże się ich pielęgnacja. Pamiętajmy o dokładnym podlewaniu raz w tygodniu, a gdy lato jest gorące i suche należy zwiększyć częstotliwość do dwóch razy w tygodniu. Warto także co dwa tygodnie przygotować nawóz, który zagwarantuje owocne plony i ładny rozwój rośliny. 

Owoce warto pozostawić tak długo jak to możliwe, dzięki temu uzyskamy wyjątkowo aromatyczny smak. Aby sprawdzić, czy dynie można już zbierać, wystarczy w nie stuknąć - głuchy dźwięk oznacza gotowość do zbiorów. Przed przechowywaniem warto przygotować dynie wystawiając je na około 10 dni na pełne słońce - to pozwoli utwardzić skórkę. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.