Kiedy sadzić dynie? Te metody gwarantują owocne plony - kluczowa jest żyzna gleba i odpowiednie miejsce

Uprawa warzyw i owoców gwarantuje pyszne i zdrowe plony. Ważne jest jednak przestrzeganie kalendarza ogrodnika, dzięki czemu zbiory będą owocne, a uprawa nie prawi problemu. Kiedy sadzić dynie? Te metody prawią, że warzywo będzie nie tylko wyjątkowo smaczne, ale i pełne witamin - kluczowa jest jednak żyzna gleba i odpowiednie miejsce na grządce.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uprawa dyni jest bardzo popularna, można ją spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na działkach czy w szklarniach. Na rynku jest dostępnych wiele gatunków tego warzywa. Bez względu na rodzaj, który nam odpowiada, kluczowa jest data siewu oraz pielęgnacja, która pozwoli cieszyć się owocnymi zbiorami. 

Puree z dyni. Zdjęcie ilustracyjnePuree z dyni - poznaj proste przepisy na mus dyniowy w różnych wariantach smakowych

Kiedy sadzić dynie? Kalendarz ogrodnika

Uprawa dyni w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Warto jednak odpowiednio się przygotować przed posianiem jej nasion w ogrodzie. Bardzo istotne jest zorganizowanie miejsca, odpowiednie przygotowanie ziemi oraz zapoznanie się z podstawami pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny. 

Dynia występuje w wielu rodzajach - znajdziemy ogromne egzemplarze, które mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów, ale także małe, urocze i ozdobne rodzaje. Do najbardziej popularnych należą: 

  • dynia delicata, 
  • hokkaido, 
  • piżmowa,
  • kamo kamo, 
  • makaronowa,
  • zwyczajna. 

Bez względu na rodzaj, który wybierzemy, ważny jest odpowiedni termin siewu. Decydując się na hodowlę z nasion w doniczce należy przygotować się już na początku roku - od połowy do końca kwietnia, ponieważ rośliny te mają długi okres wegetacji.

Doniczki wypełniamy odpowiednim podłożem, nasiona lokujemy na głębokości 2,5 cm. Całość podlewamy i umieszczamy w mnożarce, miejsce powinno być dobrze oświetlone (temperatura około 20 st. C). Po wykiełkowaniu doniczki umieszczamy w szklarni lub dobrze nasłonecznionym parapecie - gdy osiągną odpowiedni rozmiar, możemy przesadzić je do gruntu, najlepiej pod koniec maja lub na początku czerwca. Warto podkreślić, że dynie nie przepadają za chłodem. 

Zobacz wideo Dynia hasselback z szałwią i masełkiem - wspaniała kulinarna kompozycja

Pielęgnacja dyni i termin zbiorów

Po zasadzeniu dyni w odpowiednim miejscu w naszym ogrodzie niezbędna okaże się ich pielęgnacja. Pamiętajmy o dokładnym podlewaniu raz w tygodniu, a gdy lato jest gorące i suche należy zwiększyć częstotliwość do dwóch razy w tygodniu. Warto także co dwa tygodnie przygotować nawóz, który zagwarantuje owocne plony i ładny rozwój rośliny. 

Owoce warto pozostawić tak długo jak to możliwe, dzięki temu uzyskamy wyjątkowo aromatyczny smak. Aby sprawdzić, czy dynie można już zbierać, wystarczy w nie stuknąć - głuchy dźwięk oznacza gotowość do zbiorów. Przed przechowywaniem warto przygotować dynie wystawiając je na około 10 dni na pełne słońce - to pozwoli utwardzić skórkę. 

Więcej o: