Winogrona, podobnie jak inne owoce, mają wiele zbawiennych dla naszego organizmu właściwości odżywczych. Znajdziemy w nich m.in. potas, sód, cynk, żelazo, wapń i chrom, a także witaminy z A, C, E, K oraz z grupy B. Winogrona wspomagają odporność i wykazują działania przeciwzapalne czy przeciwnowotworowe. Dodatkowo, jako jedne z nielicznych owoców dostarczają jodu. To dzięki niemu tarczyca pracuje prawidłowo.
Wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę w przydomowych ogródkach. Jak sadzić winogrona jesienią? Podpowiadamy.
Winogrona najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Jeżeli decydujecie się na rozpoczęcie przygody z tymi owocami po wakacjach, najlepiej zrobić to na początku października. Wtedy pędy będą miały czas na zakorzenienie się przed przymrozkami.
Gdy już kupiliście sadzonki, możecie zabrać się do przygotowania podłoża. Najpierw należy dokładnie odchwaścić i przekopać wybrane miejsce. Ogrodnicy sugerują, by wybrać do tego południowo-zachodnią stronę budynków. Dzięki temu zapewnimy naszym sadzonkom lepsze warunki do wzrostu. Rozmiar otworów jest zależny od jakości gleby i wielkości naszych sadzonek. Dołki powinny mieć między 30 a 40 cm głębokości.
Sadzonki najpierw przycinamy u korzeni, następnie wkładamy do wody i zostawiamy tak na cały dzień. Na dno dołka wsypujemy mieszankę podłoża oraz kompostu i zasypujemy ją żyzną glebą. Do otworu wkładamy naszą sadzonkę, zasypujemy ją ziemią i obficie podlewamy. Zwróć uwagę, żeby jej miejsce szczepienia wystawało kilka centymetrów ponad ziemię.
Jak dbać o winogrona? Przy uprawie winogron wszystkim należy pamiętać o podlewaniu i cięciu słabych pędów. Pamiętajcie też o przygotowaniu krzewów do zimy. Przed nadejściem mrozów przysypcie je kilku centymetrowym kopczykiem ziemi. Ogrodnicy zalecają również okrycie ich włókniną.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.