Kiedy zbierać cebulę? Ważny jest wygląd szczypioru, zwróć na niego uwagę

Cebula, to jedno z najczęściej uprawianych warzyw. Nic dziwnego, w końcu w polskiej kuchni używamy jej wyjątkowo często. Znane są także jej właściwości lecznicze. Jednak gdy zbliża się jesień często zadajemy sobie pytanie kiedy zbierać cebulę i po czym poznać, że jest już dojrzała? Odpowiadamy na te pytania.
Zobacz wideo Syrop z cebuli łagodzi każdy rodzaj kaszlu

Uprawiając swój własny ogród, uczymy się wielu rzeczy. Musimy pamiętać, aby zasiać warzywa w odpowiednim momencie, chronić je przed szkodnikami, plewić czy podlewać. A kiedy nachodzi chwila gdy możemy cieszyć się z plonów, chętnie sięgamy po nasze warzywa, czy owoce. Co, jednak kiedy rosną pod ziemią? Po czym poznać, że już czas zebrać cebulę?

Kiedy zbierać cebulę? Szczypior może być dla nas wskazówką

Jeśli nie wiemy, czy nasza cebula nadaje się już do zebrania, warto zwrócić uwagę na wyrastający z niej szczypior. Kiedy zauważymy, że znaczna część szczypioru jest pochylona i wręcz samoistnie się łamie to znak, że pora na zbiory. 

Warto nie przegapić tego momentu, jeżeli pozostanie w ziemi zbyt długo, rozpocznie się proces gnilny rośliny i nie będzie ona nadawać się do spożycia. Dobrą chwilą na zebranie plonu jest słoneczny dzień. To istotne, ponieważ, kiedy wyciągniemy cebulę z ziemi, to będzie ona dość wilgotna. Sucha i ciepła aura pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci z cebuli oraz zapobiegnie jej psuciu. 

Dlatego tuż po zebraniu, pozbawmy cebulę szczypioru, oczyśćmy warzywa z piasku i rozłóżmy na słońcu, aby przeschła. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak przechowywać cebulę, aby była świeża? Oto nasze wskazówki

Jeśli po zerwaniu cebuli zapowiada się kilka słonecznych dni, warto pozostawić ją na balkonie lub tarasie, aby mogła spokojnie obsychać. Dzięki temu w późniejszym etapie przechowywania unikniemy gnicia warzyw.

Istotną wskazówką, która wskaże nam jak przechowywać cebulę, aby była świeża, jest zwrócenie uwagi na warunki, w których trzymamy te warzywa. Nie może być narażona na wilgoć, oraz składowana w zamkniętych pojemnikach.

Przede wszystkim powinna znajdować się w suchym i przewiewnym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest składowanie jej w drewnianych skrzynkach z dużą ilością drobnych szczelin. Dzięki temu cebula ma stały dopływ powietrza i nie gnije. Jeżeli posiadamy piwniczkę, to będzie ona idealnym miejscem do przechowywania cebuli.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.