Surówka z białej kapusty to jedna z najczęściej spotykanych surówek, które towarzyszą zwykle daniom mięsnym. Surówka z białej kapusty w restauracji podawana jest zwykle jako jedna z opcji, obok np. surówki z marchewki czy czerwonej kapusty. W domu zwykle serwujemy domownikom jeden rodzaj dodatku i tu często pada na surówkę z białej kapusty. Dlaczego? Ponieważ jest ona łatwa i szybka w przygotowaniu, a ponadto dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że surówki to bardzo dobre źródło witamin i minerałów i nie powinno się ich pod żadnym pozorem pomijać w codziennej diecie.
Surówka z białej kapusty, tzw. colesław nie od dziś pojawia się na naszych stołach. Jak ją przygotować?
Składniki: kilogram kapusty, 2 marchewki, cebula, 5-6 łyżek majonezu, sok z połówki cytryny, szczypta soli i pieprzu
Przygotowanie:
Surówki same w sobie są bardzo zdrowie, jednak dodatek majonezu sprawia, że stają się kaloryczne, a przez to mało dietetyczne. Niemniej jednak od czasu do czasu warto pozwolić sobie na odrobinę surówki z białej kapusty z majonezem. Jej smak jest wyborny!
Składniki: pół główki białej kapusty, 2 marchewki, łyżka posiekanego koperku, ząbek czosnku, pieprz i sól, 4-5 łyżek majonezu
Przygotowanie:
Surówka z białej kapusty do obiadu to chyba najbardziej uniwersalna z surówek. Sprawdzi się zarówno do klasycznego kotleta schabowego, de volaille, mięsnych kieszonek, ryby, dań kuchni świata czy po prostu w zestawieniu z frytkami. Uniwersalną zasadą tworzenia surówki z białej kapusty na 3-4 porcje jest:
Kapustę należy poszatkować, marchew zetrzeć na grubych oczkach, cebulę pokroić w kostkę i posiekać szczypiorek. Wszystko wymieszać w misce, sok z cytryny i majonez, a następnie doprawić solą i pieprzem według uznania.
Jeśli zastanawiasz się ile kalorii ma surówka z białej kapusty i marchewki, to wiedz, że standardowa 100-gramowa porcja zawiera 152 kcal. Sam majonez jednak jest mocno kaloryczny, a w jego 100 gramach znajduje się w przybliżeniu 670 kcal. Jeśli więc surówkę z białej kapusty z marchewką podamy bez jego użycia, z pewnością nie straci ona wiele na smaku, a nam nie przybędzie nadprogramowych kilogramów.
Zobacz też: Węgierska mizeria - przepis na aromatyczną wersję znanej klasyki. Urozmaici niemal każdy obiad