Początek września to idealny czas, aby wykorzystać wszystkie grzyby, które udało się zebrać do tej pory. Najczęściej w koszykach można było znaleźć kurki, podgrzybki, maślaki lub borowiki i to one gościły w kuchniach.
Michel Moran znany francuski mistrz kuchni oraz juror polskich edycji „MasterChef" i „MasterChef Junior" na swoim oficjalnym profilu na Facebooku pokazał, jak wykorzystuje świeże sezonowe kurki. Połączył je z młodym szpinakiem i szalotką. Taki sos idealnie pasuje do makaronów, kasz oraz ryżu, a również jako dodatek do mięs. Przepis jest prosty i szybki.
Przepis na kurki z młodym szpinakiem od Michel Moran
Składniki
- 500 g kurek,
- 30 g smalcu drobiowego,
- 100 g szalotki,
- 25 g masła,
- sól gruboziarnista,
- pieprz mielony,
- 300 g młodego szpinaku.
Sposób przygotowania
- Kurki należy oczyścić. Do ich wyczyszczenia przyda się gorąca woda oraz sól. Do miski wlej wodę, rozpuść sól i umieść grzyby, całość zamieszaj. Dzięki takiej mieszance, nieczystości, które znajdowały się na kurkach, opadną na dno naczynia. Tak oczyszczone grzyby osusz na ścierce.
- Smalec rozpuść na patelni, umieść na niej kurki i smaż przez około 5 minut do momentu, aż puszczą wodę. Następnie odcedź grzyby, dopraw przyprawami i odstaw.
- Szalotki obierz i pokrój w drobną kostkę.
- W rondelku rozpuść słone masło, wrzuć do niego szalotki i podsmaż do miękkości i złotego koloru przez około 5-6 minut.
- Na patelni rozpuść masło i dodaj kurki. Gotuj przez około 5 minut pod przykrycie. Po tym czasie dodaj szalotki, całość dopraw i wymieszaj.
- Po około 5 minutach dodaj dokładnie umyty młody szpinak i pozwól mu szybko opaść. Nadmiar wody odcedź, a całość dopraw i dokładnie wymieszaj.
Jak przygotować kurki, aby nie były gorzkie?
Jednym z problemów, które występują przy przygotowaniu kurek, jest to, że mogą wyjść gorzkie. Jest jednak na to sprawdzony sposób i pomoże w nim mleko. Aby kurki były najlepsze, w pierwszej kolejności wymocz je w wodzie z solą i dokładnie oczyść z liści i piasku. Następnie umieść w kąpieli mlecznej, która powinna trwać około 1,5 godziny. Po tym czasie grzyby są gotowe do użycia.