18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Cydr - przepis dziadka Stacha na domowy napój alkoholowy z jabłek. Żeby podkręcić smak, dodaj korzenną przyprawę

Cydr to nic innego jak fermentujący sok z jabłek z dodatkiem drożdży gorzelniczych. Przepis jest bardzo prosty, ale niestety warto uzbroić się w cierpliwość. Mój dziadek, amator robienia wszelkich nalewek owocowych, zawsze dodawał do cydru kilka goździków - smak jest naprawdę wart polecenia.
Zobacz wideo

Cydr to niskoprocentowy napój alkoholowy, który powstaje w wyniku fermentacji soku ze świeżych jabłek. Ten napój z łatwością możesz wykonać samodzielnie, wystarczy, że masz trochę jabłek i odrobinę cierpliwości. Jak się za to zabrać? Oto przepis dziadka Stacha.

Cydr - przepis na domowy alkohol, gdy nie wiesz, co zrobić z jabłek

Składniki:

 • ok. 5 kg jabłek (najlepiej połączyć połowę kwaśnej odmiany, połowę słodszej)
 • 3 g środka do uzyskiwania soku z owoców (pektoenzymu)
 • 4 g regulatora kwasowości do wina
 • 5 g drożdży do cydru
 • 3-4 goździki
 • skórka otarta z pomarańczy i gwiazdka anyżu (opcjonalnie)
 • dodatkowo: 200 g miodu rozpuszczonego w wodzie, jeśli sok jabłkowy nie będzie dostatecznie słodki

Cydr - sposób wykonania:

 1. Zacznij od umycia jabłek. Następnie pokrój je na kawałki (nie obieraj ze skórki, zostaw też gniazda nasienne).
 2. Przygotuj duży słój, a najlepiej bańkę fermentacyjną, w której sok z jabłek będzie fermentował. Wrzuć do niego owoce i zalej je litrem gorącej wody. Kiedy woda ostygnie, dodaj drożdże i substancję do uzyskiwania soku. Następnie dodaj miód rozpuszczony w 300 ml wody, goździki oraz skórkę pomarańczy i anyż, jeśli używasz.
 3. Bańkę z rurką pozostaw na tydzień, by sok zaczął fermentować. Po tym czasie zbierz nalot, który mógł powstać na wierzchu i za pomocą drobnego sita lub gazy, przecedź cydr. Powstały płyn przelej do butelek i szczelnie zakręć. Pozostaw na kolejny tydzień, by fermentacja dobiegła końca.
 4. Jeśli jednak chcesz, by twój cydr był gazowany, przed przelaniem płynu do butelek, dodaj odrobinę cukru - ok.5 g. Gotowy cydr najlepiej przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. 

Cydr to nie tylko orzeźwiający napój podczas spotkań w większym gronie, ale także świetny składnik marynat, dressingów oraz sosów.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.