Jak sadzić czosnek? Ta metoda jest najskuteczniejsza. Korzystają z niej ogrodnicy i działkowicze

Oto instrukcja, z której dowiesz się, jak sadzić czosnek na zimę i kiedy można go zbierać. Ta czynność jest dość pracochłonna, dlatego nie zawsze się opłaca. Czosnek na targowiskach można kupić bardzo tanio. Mimo wszystko takie zajęcie może stać się niesamowitą frajdą dla zapalonych ogrodników i działkowiczów.

Do sadzenia czosnku ozimego należy wybierać tylko zdrowe, twarde główki czosnku. Pamiętajcie, że uwielbia on niskie temperatury, dzięki czemu jest w stanie się pięknie zawiązać i osiągnąć spore rozmiary. Czosnek dzielimy na ząbki tuż przed samym posadzeniem.

Jak sadzić czosnek na zimę? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku

  1. Czosnek należy sadzić po 20. października, kiedy ziemia nie jest jeszcze zmarznięta. Najlepsze do uprawy są większe ząbki, ponieważ małe i drobne bardzo słabo rosną.
  2. Czosnek powinno się sadzić w słonecznym miejscu, gdzie podłoże będzie lekkie i przepuszczalne - czosnek uwielbia takie warunki.
  3. Wpierw należy dokładnie oczyścić glebę z chwastów i przekopać ją przekompostowanym obornikiem. Tak przygotowane podłoże trzeba wyrównać grabiami.
  4. Ząbki czosnku należy sadzić w rzędach, które wyznaczamy przy pomocy sznurka i pogłębiamy do 3 cm. 
  5. Umieszczamy ząbki czosnku pionowo, czubkiem do góry w odległościach około 30-40 cm od siebie.
  6. Następnie zasypujemy je ziemią, podlewamy i upewniamy się, że wszystkie wcześniej posadzone ząbki nie wychodzą ponad powierzchnię ziemi. Przy późnym nadejściu mrozu czosnek może wypuścić zielone pędy, które będą bardzo dobrze zimować pod śniegiem.
Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie ze świeżych pomidorów

Kiedy zbieramy czosnek zimowy?

Kiedy połowa liści czosnku jest wyschnięta, a dolna partia łodygi załamuje się i łuska główki zaczyna pękać, możemy rozpocząć zbiory. Ich czas wypada w lipcu. Pamiętajcie, że lepiej nie zwlekać ze zbiorami, ponieważ, jeśli zrobimy to za późno, główki mogą się rozpaść w pojedyncze ząbki. Doskonała pora na ich przeprowadzenie to sucha, słoneczna pogoda.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl.

Więcej o: