Jak suszyć grzyby w piekarniku? Musisz pamiętać o tych kilku zasadach, aby zbiory nie pleśniały

Jak suszyć grzyby w piekarniku? Wbrew pozorom jest to łatwy proces, choć wystarczy parę błędów i grzyby będą pleśnieć, zamiast schnąć. Na szczęście można tego uniknąć. Sprawdź w jaki sposób.

Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tabbouleh z kaszy kuskus z morelą i miętą

Jesień w pełni, a wraz z nią nadszedł czas na grzybobranie. Jednak ze zbiorami trzeba coś zrobić - zamarynować, zamrozić bądź ususzyć. Zajmiemy się tym ostatnim sposobem przechowywania grzybów. Suszyć można w specjalnej suszarce do grzybów, na nitce rozpiętej nad kuchenką czy w piekarniku. Ta ostatnia metoda jest też najpopularniejsza. Ale jak suszyć grzyby, żeby nie pleśniały i zachowały swoje właściwości? Jest kilka zasad, o których trzeba pamiętać. 

Jak suszyć grzyby w piekarniku? O tym musisz pamiętać

Zanim zaczniesz suszyć grzyby, zrób ich selekcję. Wszystkie nadgryzione przez zwierzęta, nadpsute czy w jakikolwiek sposób uszkodzone od razu wyrzuć. Pozostałe okazy dobrze wyczyść na sucho pędzelkiem bądź ściereczką. Nie mocz grzybów w wodzie - nasiąkną nią i będzie bardzo trudno je suszyć. Pamiętaj też o tym:

  • duże grzyby przekrój na mniejsze części - szybciej wyschną,
  • zbiory susz na blasze wyłożonej papierem do pieczenia bądź na specjalnej siatce do grzybów,
  • suszenie wymaga określonej temperatury - zarówno za niska, jak i za wysoka doprowadzi do zniszczenia okazów. Najlepsza to 40 - 50 st. C, a jeśli masz taką możliwość to włącz termoobieg, 
  • podczas suszenia miej lekko uchylone drzwiczki piekarnika, aby para wodna mogła swobodnie się wydostawać,
  • grzyby ułóż tak, aby nie nachodziły na siebie nawzajem, bo to utrudni suszenie,
  • podczas suszenia przewracaj okazy co jakiś czas, aby równomiernie schły.

Oprócz tego, pamiętaj, że nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia. Najlepiej wybieraj do tego kurki, podgrzybki, kanie, borowiki i prawdziwki. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.