Jak pozbyć się rybików z łazienki? Domowe sposoby na uciążliwe owady. Potrzebny będzie słoik

Zdarza się nie raz, iż pomimo zachowania higieny i dbałości o naszą domową przestrzeń zaobserwujemy, że po naszej podłodze coś pełza. Czasem różnego typu robaki czy owady przedostają się przez nasze okna, lub uciekając przed zbliżającym się chłodem, przekraczają próg balkonu. Co jednak jeśli ich obecność zaobserwujemy w łazience?
Zobacz wideo Tabbouleh z kaszy kuskus z morelą i miętą

Rybiki to niewielkie stawonogi, które swoją nazwę zawdzięczają błyszczącej się w świetle łusce oraz płynnym ruchom. Żywią się głównie różnego typu resztkami. Ich zdolność do trawienia celulozy sprawia, że chętnie zjedzą nawet papier. 

Ich ulubione miejsca bytowania to przede wszystkim ciepłe i wilgotne zakamarki, dlatego najczęściej możemy spotkać je w kuchni lub łazience. Jak pozbyć się rybików? Istnieje kilka domowych sposobów zwalczania tych owadów.

Jak pozbyć się rybików? Domowe sposoby

Pierwszy sposób to pułapka na rybiki. Aby ją przygotować, potrzebujemy litrowy słoik, kawałek tektury oraz taśmę klejącą. Słoik oklejamy taśmą, dzięki czemu owad łatwiej dostanie się do środka po nierównej powierzchni. Do środka wkładamy kawałek tekturki i czekamy. Rybiki uwielbiają papier, dlatego szybko wywęszą przysmak. Kiedy zwabimy je do środka, należy natychmiast wyrzucić je z domu lub zabić.

Kolejną domową metodą jest wprowadzenie do pomieszczenia zapachu, którego nie lubią rybiki. Należą do nich aromaty goździków, cytryny, lawendy czy cynamonu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rybiki, czy są niebezpieczne dla ludzi?

Choć te niewielkie owady kojarzą się z brudem, to jednak mogą pojawić się wszędzie, nawet w pomieszczeniach o wyjątkowo wysokiej higienie. Samica składa do 20 jaj. Jednak zanim larwa osiągnie dorosłość przechodzi aż cztery etapy wylinek, a okres dojrzewania trwa do roku. Po tym czasie dorosły osobnik może żyć aż osiem lat.

Pomimo tego, iż rybiki nie są mile widziane przez ludzi, to jednak nie stanowią zagrożenia, ani nie roznoszą chorób, jak w przypadku karaluchów, szczurów czy innych szkodników. Ich obecność jednak może siać spustoszenie, zwłaszcza jeżeli dojdzie do ich znacznego rozmnożenia. Znane są sytuacje, kiedy znaleziono poniszczone książki. To przysmak tych owadów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA