Chrupiące i miękkie placki ziemniaczane z minimum tłuszczu? To możliwe - te triki ci w tym pomogą

Chrupiące i miękkie placki ziemniaczane z minimalną zawartością tłuszczu to marzenie miłośników dania. Ale jest to możliwe - wypróbuj te triki, a placki zawsze wyjdą ci idealnie.

Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tabbouleh z kaszy kuskus z morelą i miętą

Placki ziemniaczane to jedna z klasycznych potraw kuchni polskiej. Niestety najczęściej pyszny smakołyk ocieka tłuszczem. Jak temu zaradzić? Na kilka prostych sposobów. Od czego zacząć? Przede wszystkim od wyboru odpowiednich ziemniaków. Najlepiej wybierz te starsze i stawiaj na odmiany typu B (Sante, Orlik czy Flaming) oraz C (Tajfun, Gustaw, Ibis, Gracja bądź Bryza). Są to odmiany przeznaczone do smażenia i pieczenia. Ale ważny jest też sposób przygotowania placków i proces ich smażenia. Zobacz, jak zrobić idealne.

Placki ziemniaczane z minimum tłuszczu. Zapamiętaj te zasady

Jak już masz odpowiednie ziemniaki i resztę składników, czas zrobić placki. Aby ciasto nie wchłonęło zbyt dużo tłuszczu jest kilka metod ich przyrządzania:

  • dodaj odrobinę tłuszczu bezpośrednio do ciasta, zamiast wlać na patelnię,
  • do ciasta możesz dodać trochę spirytusu bądź innego alkoholu - placki mniej nasiąkają olejem, a smak się nie zmieni (alkohol odparuje przy smażeniu). Dodatkowo trunek zapobiegnie ciemnieniu ciasta,
  • użyj dobrej, teflonowej patelni - umożliwia to użycie minimum oleju,
  • piecz w piekarniku, zamiast smażyć - to najbardziej beztłuszczowa wersja, a nie mniej smaczna. Placki piecz na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze 200 st. C przez 25 minut na jednej stronie. Potem przewróć placki i kontynuuj pieczenie przez następny kwadrans.

Ważne jest też to, co robisz z plackami po usmażeniu. Wyciągaj je z patelni łyżką z otworami, przez które ucieknie nadmiar oleju. Oprócz tego nie zapomnij odsączyć placków z tłuszczu na ręczniczkach papierowych.

Więcej o: