Kiedy sadzić maliny? Pora roku ma duże znaczenie dla owocowania rośliny. Poznaj najlepszy termin

Kiedy sadzić maliny? Dużo zależy od odmiany, jednak są pory roku, w których przyjmują się najlepiej. Jakie to terminy? Zapoznajcie się z poradami ogrodniczymi.

Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tabbouleh z kaszy kuskus z morelą i miętą

Maliny są pyszne i bardzo zdrowe. Jednak aby cieszyć się nimi, trzeba nazbierać owoców w lesie albo posadzić własne w ogródku czy na działce. Kiedy sadzić maliny, aby dały najlepszy plon? Dużo zależy od odmiany, ale nie tylko. Znaczenie ma też miejsce - musi być nasłonecznione, a gleba żyzna z dużą ilością próchnicy, o lekko kwaśnym odczynie. Stąd dobrym momentem na sadzenie jest jesień - o tej porze roku ziemia jest najbogatsza w składniki odżywcze. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie malin? Zobaczcie nasz poradnik.

Co zrobić z malin gdy mamy ich za dużo? Postaw na domowe i zdrowe przetwory. Wiemy, jak zrobić je szybkoKiedy sadzić maliny, żeby cieszyć się owocami? Nie przegap tego terminu!

Kiedy sadzić maliny, aby uzyskać najlepszy plon? Tłumaczymy zasady uprawy

Jak już wspomnieliśmy, dobrym momentem na sadzenie malin jest jesień, bo gleba jest wtedy bogata w składniki odżywcze. Same rośliny lepiej się też przyjmują, bo korzenie mają czas na regenerację przez zimę. Maliny można sadzić od września do połowy listopada oraz na wiosnę. Jednak najlepszy moment to przełom października i listopada, tuż przed pierwszymi przymrozkami

To szczególnie ważne, gdy sadzimy maliny z odsłoniętym systemem korzeniowym, które najlepiej przyjmują się właśnie późną jesienią lub na wiosnę - w marcu bądź kwietniu. Lepsza sytuacja jest w przypadku malin doniczkowych - można je sadzić w niemal dowolnym momencie (z wyjątkiem największych upałów i zimy). 

Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie malin? Przed posadzeniem trzeba skrócić korzenie do długości 20 cm, a pędy do 30 cm wysokości. Rośliny sadzimy w odstępach około 35 - 40 cm i podpieramy tyczkami. A jakie odmiany malin są najlepsze do sadzenia jesienią? Przede wszystkim mrozoodporne:

  • Polka,
  • Polana,
  • Poranna Rosa,
  • Polesie,
  • Pokusa.

malinyJak i kiedy sadzić maliny? Zdradzamy sekret na obfite plony

Więcej o: