Sadzenie truskawek we własnym ogrodzie. Kiedy i jak należy to robić, by cieszyć się obfitymi plonami?

Sadzenie truskawek to czynność, którą należy przeprowadzać raz w roku. Kiedy najlepiej to zrobić? Wszystko zależy od gatunku owocu. Jedne wolą wiosnę, inne lepiej sadzić na początku jesieni. Jeśli chcemy, by plony były obfite, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Odpowiednie sadzenie truskawek to pierwszy krok do tego, by roślina wydała owoce. Musimy to zrobić umiejętnie. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaki gatunek truskawek chcemy hodować. Od tego zależy, kiedy możemy umieścić sadzonki w ziemi. 

Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie z pomidorów

Więcej artykułów o ogrodnictwie znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Sadzenie truskawek możemy przeprowadzić w różnych porach roku

Wyróżniamy trzy rodzaje rośliny:

  • sadzonki kopane - sadzimy je wczesną wiosną lub późną jesienią, owoce wydają w następnym roku,
  • "Frigo" - sadzi się je od wczesnej wiosny do końca czerwca, a na pierwsze plony czekamy tylko dwa miesiące,
  • sadzonki doniczkowane - wkładamy je do ziemi od początku wiosny do końca maja lub od pierwszych dni lipca do wczesnej jesieni. Jeśli chcemy, by sadzonka lepiej obrodziła, wybierzmy letni termin.

Kiedy już wybierzemy rodzaj truskawek, musimy przygotować przedmioty potrzebne do pracy. Są to łopata, grabie, łopatka do sadzenia oraz agrowłóknina lub słoma. Oprócz tego przyda się obornik lub kompostownik oraz środek owadobójczy. 

Jak prawidłowo sadzić truskawki?

Rośliny nie potrzebują specjalnej gleby, by wydać owoce. Ważne, by nie była piaszczysta i podmokła Najlepiej, jeśli będzie miała lekko kwaśny odczyn (pH 5,5-6,5). Truskawki sadzimy w miejscach nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru i oczyszczonym z chwastów oraz odpowiednio przekopanym. Niezwykle istotne jest nawożenie, które możemy przeprowadzić w roku poprzedzającym. Warto też sprawdzić, czy w glebie nie ma insektów. Jeżeli będzie ich dużo, możemy użyć środków owadobójczych.

Odstęp między roślinami powinien wynosić 20-30 cm, zaś między rzędami 50 cm. Działa tutaj zasada: im dłuższa odległość, tym lepiej. Sadzenie truskawek możemy zacząć kilka dni po przekopaniu ziemi. Jak sadzić truskawki? Oto instrukcja:

  1. Wykop trochę większy od krzaczka dołek.
  2. Umieść roślinę w dołku. Zielone pędy powinny być nad glebą. 
  3. Ugnieć podłoże.
  4. Wysyp ziemię słomą. Dzięki niej chwasty nie będą się rozrastać. 
  5. Podlej sadzonki. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA