Jak suszyć grzyby w piekarniku? Zwróć uwagę na temperaturę, a wyjdą jak u babci

Jak suszyć grzyby w piekarniku? Czynność wydaje się być banalnie prosta. Wystarczy, że umieścimy pokrojone grzyby w piecu, poczekamy kilka godzin i wszystko będzie gotowe. W trakcie pracy musimy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Jak suszyć grzyby w piekarniku? Nad tym zagadnieniem często zastanawiają się zapaleni grzybiarze, którzy chcieliby jak najdłużej cieszyć się smakiem owoców lasu. Suszenie grzybów na szczęście nie jest skomplikowane i drogie. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i zarezerwować sobie kilka godzin. Ważne jest, by wszystkie grzyby były dobrze wysuszone - jeśli któryś nie będzie, spleśnieje i zarazi pozostałe.

Zobacz wideo Fasolka szparagowa z sosem z pomidorów

Więcej ciekawych porad i przepisów kulinarnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Jak suszyć grzyby w piekarniku? Na samym początku trzeba je przygotować

Suszyć możemy prawie wszystkie grzyby jadalne. Najczęściej jednak wybiera się podgrzybki, koźlarze, kurki, maślaki i prawdziwki. Zanim włożymy owoce lasu do piekarnika, musimy je przygotować: 

  1. Wysyp grzyby na gazetę i sprawdź, które nie nadają się do jedzenia. Wyrzuć, jeśli mają dziurki lub są zgniłe. Resztę posegreguj na większe i mniejsze. Małe możesz zamarynować, a duże wysuszyć.
  2. Umyj grzyby pod bieżącą wodą.
  3. Pokrój składniki na plastry o grubości 0,5 cm. Możesz także oddzielić kapelusz od trzonka i pokroić wszystko w ćwiartki. 

Jak suszyć grzyby w piekarniku? Zwróć uwagę na temperaturę

Nie ma znaczenia, jaki piekarnik posiadasz. Nie jest ważne również to, czy użyjesz termoobiegu. Najważniejszym aspektem jest temperatura. Nie może być niższa niż 40 stopni Celsjusza i wyższa niż 80 stopni. Jak suszyć grzyby w piekarniku? Zwróć uwagę na czas: im większe okazy i niższa temperatura, tym dłużej nam zejdzie. Z reguły owoce lasu suszą się od trzech do siedmiu godzin. Podczas obróbki co jakiś czas przekręcaj plasterki, by się nie spiekły. Kiedy zobaczysz, że grzyby są gotowe, zostaw je w piekarniku, by ostygły. 

Wysuszone okazy przechowujemy w szczelnych pojemnikach ze szkła lub sztucznego tworzywa. 

Więcej o: