Powidła śliwkowe - przepis babci. Pamiętaj o jednej zasadzie, by nie przypalić owoców

Do naleśników, gofrów czy ciast - sposobów na wykorzystanie przetworów owocowych w kuchni może być wiele. Jednym z przysmaków, który powinien znaleźć się w każdej piwnicy, są powidła śliwkowe. Przepis babci pozwoli wam na chwilę wrócić do beztroskich chwil dzieciństwa. Jak gotować powidła, aby ich nie przypalić?

Śliwki to owoce o wielu wyjątkowych właściwościach. Zawarty w nich potas reguluje ciśnienie krwi, błonnik pomaga w procesie trawienia, a magnez pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Dostarczają także witamin K, A oraz tych z grupy B.

Oprócz korzystnego działania na organizm śliwki znajdują wiele zastosowań w kuchni. O tym fakcie doskonale wiedziały nasze babcie, które chętnie przygotowywały z nich przetwory. Owoce świetnie sprawdzają się bowiem jako główny bohater dżemów czy kompotów. Jak przygotować powidła śliwkowe? Ten przepis zachwyci wszystkich domowników. 

Zobacz wideo Knedle ze śliwkami z zasmażką z palonego masła i orzechów laskowych

Powidła śliwkowe - przepis babci

Do przygotowania powideł najlepiej wykorzystać śliwki węgierki. Warto wybierać dojrzałe owoce, które sprawią, że przetwory nie będą tak kwaśne. 

Składniki: 

  • 3 kg śliwek,
  • 450 g cukru,
  • 3 łyżeczki octu winnego,
  • pół łyżeczki cukru.

Powidła śliwkowe - sposób przygotowania:

  1. Na samym początku dokładnie myjemy owoce, przecinamy na pół i pozbywamy się pestek. 
  2. Przygotowujemy duży garnek z grubym dnem i układamy w nim warstwy śliwek, zasypując je cukrem. Ostatnią warstwą powinien być cukier.
  3. Całość polewamy trzema łyżeczkami octu. 
  4. Tak przygotowany garnek odkładamy w chłodne miejsce na około 12 godzin.
  5. Następnie garnek stawiamy na małym ogniu i gotujemy powidła przez około pięć godzin. Jeżeli nie chcemy ryzykować przypaleniem śliwek, musimy pamiętać, by ich nie przykrywać i nie mieszać. 
  6. Po czasie ściągamy garnek z gazu, a nadmiar płynu zbieramy chochlą. Warto go zostawić na później - świetnie sprawdzi się do domowego kompotu.  
  7. Teraz możemy dodać łyżeczkę cynamonu i zamieszać powidła. Jeżeli wydają się zbyt gęste, możemy dolać trochę odlanego soku. 
  8. Gorące owoce przekładamy do wyparzonych wcześniej słoików. Pasteryzujemy przez około 10 minut, następnie ustawiamy do góry dnem i zostawiamy do wystygnięcia. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.