Jak zrobić sok z aronii? Tradycyjny przepis babci Zosi na walkę z przeziębieniem

Kiedy za oknem towarzyszy nam jesienna aura to łatwo złapać pierwsze przeziębienie. Dzieci, które poszły do szkół i przedszkoli, także często wracają do domu z infekcją. Aby w naturalny sposób radzić sobie z tego typu problemami, warto wiedzieć, jak zrobić sok z aronii. Nie tylko wzmacnia odporność, ale w dużym stopniu przyspiesza powrót do zdrowia.
Zobacz wideo Słoiki nie tylko na przetwory! Wykorzystaj je w dwóch nietypowych rolach

Jak zrobić sok z aronii? Takie pytanie pada często właśnie jesienią. Pierwsze przymrozki to najlepszy czas na zrywanie owoców. Wystarczy kilka nocy na minusie, aby aronia nadawała się do zbioru. Choć jest dość kwaśna, to jednak dostarcza organizmowi wielu cennych składników.

Choroby cywilizacyjne, a może przeziębienie, czyli jak zrobić sok z aronii, by zwalczyć dolegliwości

Aronia jest przez wielu niedocenianym owocem. Wszystko to za sprawą cierpkiego smaku. Jednak jak to bywa w przypadku lekarstw, ich zadaniem jest przede wszystkim zwalczenie choroby. O aronii  możemy powiedzieć podobnie.

Włączając jej spożycie do codziennej diety, zapobiegamy zapadaniu na nowotwory lub miażdżycę. Ale to nie wszystko. Owoce obfitują w witaminy i minerały, które zwalczają wolne rodniki, bakterie czy wirusy. Jak zrobić sok z aronii, aby mieć w zasięgu ręki ten skarb natury?

Składniki:

  • kg owoców aronii,
  • 2 kg cukru,
  • 1,5 litra wody,
  • 3 garści liści wiśni lub jeżyny.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zrobić sok z aronii na zimę? Przepis krok po kroku

Nie od dziś wiadomo, że przepisy babi są najlepsze. To stare, sprawdzone receptury, dzięki którym nie tylko przygotujemy coś pysznego, ale zachowamy odpowiednie proporcje. Użycie dwóch kilogramów cukru nie jest przypadkowe. Owoce tego krzewu są wyjątkowo kwaśne. Poniżej podajemy dokładny przepis jak zrobić sok z aronii.

  1. Owoce myjemy dokładnie pod bieżącą wodą. Po oczyszczeniu aronii pozbawiamy je ogonków i przekładamy do wysokiego garnka.
  2. Dorzucamy listki wiśni lub jeżyny i zalewamy wszystko wodą.
  3. Na średnim ogniu gotujemy owoce z cukrem przez około 40 minut. Odstawiamy do przestudzenia.
  4. Wyciągamy liście i przez sito przelewamy klarowny sok do innego naczynia.
  5. Sok z aronii ponownie gotujemy. Przelewamy do słoików lub butelek i pasteryzujemy 15 minut.

Wskazówka:

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy aronia wystarczająco przemarzła przed zbiorami, wrzućmy ją do woreczków foliowych i zostawmy w zamrażarce na 12 godzin.

Więcej o:
Copyright © Agora SA