Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? Domowe sposoby na walkę z przypalonym tłuszczem. One działają!

Korzystanie z kuchenki gazowej jest dość popularnym rozwiązaniem w polskich domach. O ile samo przyrządzanie potraw na tego typu urządzeniu nie stanowi żadnego problemu, to jednak kwestia utrzymania go w czystości może być nieco kłopotliwa. Wiemy, jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej oblepiony tłuszczem.
Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? To pytanie zadaje sobie często wielu z nas. Nie wynika to jednak z faktu, że nie dbamy o naszą przestrzeń i dopuszczamy do głębokich zabrudzeń, szukając pomocy. Sprawa jest prosta. Kiedy przyrządzamy jakieś potrawy, to czasem coś wykipi, a tłuszcz pryska w każdą stronę. Do tego wysoka temperatura i gotowe. Ruszt jest tłusty i brudny nawet po jednym dniu.

Brudny ruszt kuchenki gazowej. Jak go wyczyścić?

W dobie wysokich kosztów prądu wiele osób decyduje się na zamontowanie kuchenki gazowej w swoim domu. Rodziny zaopatrują się w butlę gazową i choć ceny także w tym sektorze poszły w górę, to jednak częste gotowanie bardziej się opłaca właśnie, gdy posiadamy kuchnię gazową.

O ile jest to ogromny plus, to istnieją także minusy, a ściślej mówiąc jeden. Czyszczenie. Nie jest ono już takie proste jak w przypadku płyt indukcyjnych. Znamy jednak kilka metod, dzięki którym dowiemy się jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej, który nierzadko jest oblepiony tłuszczem.

Ocet. Prostym domowym sposobem jest zdjęcie pojedynczych rusztów i włożenie ich do zlewu. Zatykamy odpływ i zalewamy go dwiema lub trzema butelkami octu, w zależności od pojemności zbiornika. Ważne, aby konstrukcja była całkowicie zamoczona. Pozostawiamy ją na godzinę. Działanie octu spowoduje rozpuszczenie przyschniętych warstw, przez co bez trudu pozbędziemy się zabrudzeń za pomocą gąbki.

Soda oczyszczona. Dwie torebki proszku wsypujemy do miseczki. Wlewamy około trzech łyżek wody i mieszamy, aby uzyskać pastę do czyszczenia. Tak przyrządzonym środkiem smarujemy ruszt i pozostawiamy na 40 minut. Po tym czasie usuwamy zabrudzenia za pomocą gąbki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

TOP 3 czyszczenia rusztu kuchenki gazowej, czyli co jeszcze możemy zrobić?

Jeśli wygląd naszej kuchenki, pomimo starań nadal nie spełnia oczekiwań, to jest jeszcze jedna metoda na usunięcie zabrudzeń z rusztu. Sprawdzi się także w przypadku starych i mocno przepalonych palników. Metalową konstrukcję wkładamy do zlewu, lub do wanny jeżeli mamy do czynienia z dużym i łączonym kształtem.

Zatykamy odpływ. Wsypujemy trzy torebki sody oczyszczonej i zalewamy wszystko gorącą wodą. Pozostawiamy na około 60 minut. Wysoka temperatura, ułatwi pozbycie się zanieczyszczeń.

Więcej o: