Jeszcze niedawno uchodził za jadalny, dzisiaj jest na liście trujących grzybów. Nawet go nie dotykaj

Olszówka, znana również jako krowiak podwinięty to grzyb o charakterystycznym wyglądzie. Choć dawniej uważano go za jadalny okaz, to jego zjedzenie może doprowadzić nawet do śmierci. Podpowiadamy, jak go rozpoznać.

Grzybobranie jest uznawane za jesienny sport narodowy Polaków. Wiele rodzin wspólnie wyrusza do lasów w poszukiwaniu najpiękniejszych okazów. Nie wszyscy jednak są do tego odpowiednio przygotowani - często nie potrafią rozpoznać grzybów trujących. Trzeba na nie szczególnie uważać, ponieważ mogą zagrać zdrowiu i życiu. Jednym z nich jest krowiak podwinięty (olszówka). Co warto o nim wiedzieć i jak go rozpoznać? 

Zobacz wideo Congee grzybowe - oryginalne i pyszne. Zrób je w domu!

Krowiak podwinięty - jak wygląda? 

Grzyb ten charakteryzuje się wklęsłym kształtem, czerwonobrązową, szarobrunatną, żółtobrązową lub oliwkową barwą. Kapelusz osiąga maksymalną średnicę 13 cm, jego brzegi są podwinięte i często pokryte są charakterystycznymi gęstymi włoskami. Co ciekawe, jego wygląd zależy od warunków pogodowych. Podczas słonecznej pogody jest błyszczący i suchy, natomiast w trakcie deszczu - śliski. Pod spodem ma cienkie, rdzawe blaszki, a jego trzon przypomina walec. 

Zazwyczaj spotkamy go w wilgotnych lasach iglastych i liściastych, w zaroślach oraz na torfowiskach. Upodobał sobie szczególnie świerki, olsze, dęby i brzozy.

Krowiak podwinięty może zagrać życiu 

Krowiak podwinięty przez długi czas często pojawiał się w koszyku grzybiarzy. Uznawano go bowiem za jadalny okaz i doceniano za wyjątkowy smak. Co ciekawe, grzyb ten nie zawsze jest trujący - u niektórych osób nie występują żadne objawy po spożyciu. U innych powoduje jednak silne zatrucie, które może mieć poważne konsekwencje. 

Olszówka zawiera dwie toksyczne substancje. Pierwszą z nich jest muskaryna, która wpływa na układ nerwowy organizmu i może prowadzić do ślinotoku, problemów z oddychaniem, potliwości czy spowolnienia akcji serca. Drugą, o wiele bardziej niebezpieczną substancją, jest inwolutyna. Symptomami zatrucia są wymioty, biegunka, ból brzucha, a także rozpad czerwonych krwinek, który może prowadzić do śmierci. 

Co istotne objawy nie występują od razu. Mogą być odczuwalne dopiero po kilku konsumpcjach. W przypadku zauważenia podejrzanych dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.