Wykręcać czy obcinać? Niewłaściwe zbieranie grzybów to grzech. Tego powinien przestrzegać grzybiarz

Niektórzy grzybiarze twierdzą, że jedyną właściwą metodą zbierania grzybów jest ich wycinanie, inni mówią, że powinno się je delikatnie wykręcać z ziemi. Gdzie leży prawda? O czym powinniśmy pamiętać idąc na grzybobranie?

Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon na grzybobranie. Idąc do lasu pewnie niejeden zada sobie pytanie, czy grzyby lepiej wycinać, czy wykręcać? Jak zbierać grzyby, aby nie uszkodzić grzybni? Sposób ich zbierania zależy głównie od gatunku i wielkości. 

Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie ze świeżych pomidorów

Wykręcanie kontra wycinanie. Która metoda jest lepsza?

Według staropolskich reguł obie formy zbierania grzybów są poprawne. Znaleziony okaz powinno się wykręcić lub ściąć, ale nie wyrywać, aby mógł wyrosnąć tam kolejny grzyb.  Natomiast miejsce, w którym został znaleziony okaz powinno się przykryć odrobiną ściółki. Dzięki temu jego grzybnia nie będzie wysychała.

Kiedy wykręcać, a kiedy wycinać? Zależy to od wielkości i gatunku grzyba

Grzyba można wykręcać na nóżkę raz w jedną, raz w drugą stronę. Jeżeli wycina grzyba, trzeba robić to jak najniżej nóżki. Istnieją jednak gatunki, które lepiej będzie wykręcać niż wycinać. Są to grzyby blaszkowe, czyli np. rydze i kurki. Ta metoda pomoże dokładnym rozpoznaniu grzyba i uniknięciu pomylenia go z grzybami trującymi.

Inne zasady grzybobrania, których powinno się przestrzegać

Jeżeli wybieramy się na grzybobranie w większym gronie, jedna z ważniejszych reguł mówi, że grzyb należy do pierwszej osoby, która na niego spojrzy. Należy więc zebrać go jak najszybciej. Powinno się zbierać młode, zdrowe i nieuszkodzone okazy. Jeżeli jest się początkującym grzybiarzem, koniecznie należy zabrać ze sobą doświadczoną osobę. Poza tym trzeba pamiętać, aby zbierać jedynie znane nam gatunki. 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA