Jak czyścić srebro? Te dwa domowe sposoby babci pozwolą odzyskać dawny blask sztućców

Srebro jest jednym z najbardziej uwielbianych metali na całym świecie. Uznaniem cieszy się nie tylko biżuteria, ale także zastawa stołowa czy różnego rodzaju akcesoria kuchenne. Choć jest to niewątpliwie gustowna ozdoba, to szybko może stracić swój blask. Na szczęście można go odzyskać w łatwy sposób! Jak czyścić srebro? Podpowiadamy.

Srebrna zastawa stołowa cieszy oczy podczas rodzinnych spotkań. Nic dziwnego, że pojawia się w tak wielu kuchniach - jest klasyczna, elegancka i ponadczasowa. Jak się okazuje, ma także wiele właściwości zdrowotnych. 

Zobacz wideo Zastanawiasz się, czym czyścić stal nierdzewną, aby zawsze była błyszcząca? Sprawdź nasze domowe sposoby!

Srebrna zastawa antybiotykiem bogatych ludzi 

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, to srebrne sztućce posiadają wiele właściwości prozdrowotnych. Metal ten wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, dezynfekujące oraz grzybobójcze. Dawniej mówiło się, że był to "antybiotyk bogatych ludzi". Uważano tak, ponieważ na srebrną zastawę mogły pozwolić sobie jedynie zamożne rodziny, a epidemie dotykały je mniejszym stopniu. Jedzenie sztućcami z tego metalu zaleca się przede wszystkim osobom najbardziej podatnym na infekcje - starszym oraz dzieciom. 

Oto co Elżbieta II lubiła jeść do popołudniowej herbaty.Elżbieta II jadła je codziennie. Królewski dodatek do popołudniowej herbaty

Co ciekawe, nie wszystkie dania "lubią się" ze srebrem. Jajka, majonez czy ryby sprawiają, że na sztućcach pojawia się siarczek, który jest odpowiedzialny za ciemny osad na widelcach czy nożach. Wpływ na ich barwę ma także niewłaściwe przechowywanie. Na szczęście istnieje kilka sposób na odzyskanie ich blasku. Zdradzamy, jak czyścić srebro.  

Jak czyścić srebro? Przygotuj roztwór z sody i octu

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystywanych przez nasze babcie jest przygotowanie roztworu z octu i sody. Wystarczy do tego łyżka sody, łyżka octu oraz litr gorącej wody. Następnie zanurzamy srebrną zastawę w roztworze i zostawiamy na około 15 minut. Po czasie wyjmujemy, opłukujemy pod bieżącą wodą i wycieramy ściereczką. 

Sałatka z kapustą na zimę - przepisy na sałatki, które nie tylko urozmaicą obiad, ale i wzmocnią odporność. Zdjęcie ilustracyjneSałatka z kapustą na zimę - przepisy na sałatki, które urozmaicą obiad

Jak wyczyścić srebrne sztućce? Wykorzystaj folię aluminiową

Innym równie skutecznym i tanim sposobem na wyczyszczenie srebrnej zastawy jest wykorzystanie folii aluminiowej i sody oczyszczonej. Dno i ścianki niewielkiego pojemnika przykrywamy folią aluminiową i wkładamy do niego sztućce. Następnie mieszamy ze sobą dwie łyżeczki sody oczyszczonej, dwie szklanki gorącej wody, dwie łyżki soli kuchennej i pół szklanki octu. Tak przygotowany roztwór wlewamy do pojemnika i zostawiamy do ostygnięcia. Po czasie polerujemy sztućce folią aluminiową. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: