Mielonka w słoiku według tradycyjnego, wiejskiego przepisu. Domowy rarytas jest bezkonkurencyjny

Swojskie wędliny i naturalne produkty to prawdziwy rarytas w każdej spiżarni. Mielonka w słoiku przygotowana według tradycyjnego przepisu babci smakuje wręcz wyśmienicie. To istny rarytas dla mięsożerców - przyprawy i dobrej jakości gatunki mięsa są kluczowe.

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiejskim i tradycyjnym przysmakiemwędliny domowej roboty. Jednym z najczęściej przygotowanych przepisów jest mielonka w słoiku. Różne gatunki mięsa i aromatyczne przyprawy są bezkonkurencyjne i świetnie zastępują sklepowe produkty. Domowa wersja sprawdzi się idealnie do kanapek i nie tylko. 

Mielonka w słoiku - przepis na swojski przysmak

Domowa mielonka w słoiku to iście swojski rarytas. Podany ze świeżym pieczywem lub innymi ulubionymi dodatkami wypada bezkonkurencyjnie w porównaniu ze sklepowymi produktami. Naturalna wędlina przygotowana według przepisu babci smakuje obłędnie. Ważne jest jednak dobranie odpowiednich składników. 

Do przygotowania mielonki w słoiku nie potrzebujemy wiele czasu. Wystarczy zaplanować wcześniej zakupy i nabyć dobrej jakości mięso. Możemy użyć łopatki wieprzowej, boczku, a nawet szynki w połączeniu ze słoniną. Nie obejdzie się także bez aromatycznych przypraw, które nadadzą smaku i charakteru. Z kolei późniejszy proces pasteryzacji gwarantuje świeży efekt przez długi okres. 

Zobacz wideo Producent mięsa namawia do fleksitarianizmu. Co to znaczy?

Przepis babci na mielonkę w słoiku

Składniki: 

  • kg świeżego, tłustego boczku bez skóry,
  • 1,5 kg łopatki wieprzowej,
  • 4 ząbki czosnku,
  • łyżeczka mielonego pieprzu,
  • łyżka soli, 
  • majeranek,
  • 1,5 szklanki wody.

Sposób przygotowania: 

  1. Mięso oczyszczamy i mielimy w maszynce, używając sitka o dużych oczkach. Następnie dodajemy drobno posiekany czosnek, wodę, sól, pieprz i łyżkę majeranku. 
  2. Przechodzimy do dokładnego wyrabiania mięsa. Przez około 15-20 minut mieszamy dłonią farsz, tak by był zwarty i kleisty. 
  3. Przekładamy do lodówki na około dwie godziny. 
  4. Gdy czas minie, mięso należy przełożyć do wyparzonych i czystych słoików. Warto je lekko ubić łyżką, a u góry zostawić luźne miejsce na około 1,5 cm. 
  5. Pasteryzujemy przez trzy dni po godzinie, dzięki temu smak będzie idealny. Przechowujemy w lodówce przez nawet miesiąc, warto jednak podkreślić, że po otwarciu słoika mięso nadaje się do spożycia maksymalnie do dwóch dni. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.