Zupa gulaszowa to jedna z chętniej gotowanych zup w polskich domach, równie chętnie zamawiamy ją w restauracjach. Nie ma w tym nic dziwnego - jest pyszna, sycąca i fantastycznie rozgrzewa, idealnie więc sprawdzi się na jesienny obiad. Przepis nie jest skomplikowany, podstawą jest oczywiście mięso i papryka. Jeśli jednak upieczemy paprykę w piekarniku, uzyskamy nowy, głębszy smak, któremu nikt się nie oprze.
Zupa gulaszowa - przepis na wymarzony jesienny obiad
Lista składników:
- ok. 1 kg wieprzowiny (polecam łopatkę lub karkówkę)
- 500 g wołowiny (najlepiej sprawdzi się łopatka, najlepiej lekko przerośnięta)
- 300 g pieczarek
- 3 papryki czerwone
- 2 l lekkiego bulionu (najlepiej na kościach wołowych) lub rosołu, jeśli masz
- 2 niewielki marchewki
- 1 puszka pomidorów lub 1 szklanka passaty pomidorowej
- 2-3 ząbki czosnku
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, słodka i ostra papryka, czosnek granulowany, szczypta suszonego oregano
- do smażenia: olej roślinny lub smalec
Zupa gulaszowa - sposób wykonania:
- Mięso pokrój w kostkę i dodaj 1 łyżkę słodkiej papryki i pół łyżeczki ostrej oraz łyżeczkę czosnku. Całość wymieszaj i odstaw na godzinę do lodówki.
- Paprykę przekrój wzdłuż na pół i usuń gniazda nasienne. Następnie włóż ją do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz, aż skórka wyraźnie się przypali. Następnie wyjmij ją, usuń skórkę, a miąższ pokrój w paski.
- Przygotuj duży garnek, najlepiej z grubym dnem i rozgrzej w nim łyżkę smalcu. Następnie dodaj mięso i na dużym ogniu obsmaż mięso z każdej strony, by się zamknęło. Następnie dołóż pieczarki pokrojone w plastry i zmniejsz moc palnika. Kiedy pieczarki zmiękną, dodaj marchewkę.
- Do garnka wlej bulion lub rosół, dodaj liście laurowe oraz ziele angielskie i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 40 minut. Po tym czasie dodaj paprykę, pomidory i przeciśnięty czosnek. Gotuj kolejne 20 minut.
- Kiedy mięso będzie już miękkie, dopraw zupę do smaku przyprawami. Przed podaniem udekoruj posiekaną natką lub kolendrą. Podawaj z pieczywem.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.