Kapusta kiszona zasmażana - przepis mojej cioci, która gotuje na weselach. Przyda się metoda "na dwa palce"

Kapusta kiszona zasmażana to uwielbiany przez Polaków dodatek do pieczonych udek, golonki czy sztuki mięsa. Ciocia Bożenka, która od lat gotuje na weselach, wie doskonale, jaki jest sekret idealnej kapusty zasmażanej. Chodzi o wodę, a dokładnie o metodę "na dwa palce".
Zobacz wideo

Kapusta kiszona zasmażana to jeden z moich ulubionych dodatków do obiadu i odkąd ciocia Bożenka podpowiedziała mi, jak należy ją robić - przyrządzam ją średnio 2-3 razy w miesiącu. Sposób wykonania jest bardzo prosty, ale należy zwrócić uwagę na wodę - nie może jej być za dużo, jedynie "na dwa palce".

Kapusta kiszona zasmażana - przepis cioci Bożenki

Potrzebne składniki:

  • 1 kg dobrej jakości kapusty kiszonej (może być taka z marchewką, ale nie jest to konieczne)
  • 1 łyżka smalcu
  • 1 czubata łyżka mąki pszennej
  • 1 większa cebula
  • łyżka oleju
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, odrobina kminku (opcjonalnie)

Kapusta kiszona zasmażana - sposób wykonania:

  1. Przygotuj garnek i włóż do niego kapustę. Jeśli uważasz, że jest zbyt kwaśna - opłucz ją na sicie pod bieżącą wodą. Kiszoną kapustę teraz zalej wodą, ale maksymalnie na "dwa palce", to znaczy, by woda jedynie lekko ją przykrywała. Dodaj kilka listków laurowych, kminek oraz 5-6 kulek ziela angielskiego i gotuj na wolnym ogniu.
  2. Na patelni rozgrzej łyżkę oleju i dodaj posiekaną cebulę. Porządnie ją zeszklij (może się nawet delikatnie zbrązowić) i dodaj do gotującej się kapusty. 
  3. Kiedy kapusta będzie już miękka, a woda w sporej części odparuje, dopraw ją do smaku solą i pieprzem.
  4. Przygotuj zasmażkę. Na patelni rozpuść smalec i dodaj czubatą łyżkę mąki. Energicznie całość wymieszaj, by nie powstały grudki i dodaj do kapusty. 
  5. Zawartość garnka mieszaj do momentu, aż konsystencja wyraźnie zgęstnieje. 

Jeśli chcesz dodać więcej smaku swojej kapuście, dołóż do niej kawałeczki podsmażonego boczku.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA