Knedle ze śliwkami to według mnie nie tylko świetny pomysł na jesienny obiad, ale także najlepszy "pocieszacz" na chandrę w deszczowe dni. Jak je zrobić, żeby były idealne? Oprósz soczystych, dojrzałych węgierek, warto zapamiętać proporcje na ciasto. Ciasto na knedle, podobnie jak ciasto na kartacze, składa się z dwóch rodzajów ziemniaków - ugotowanych i surowych. Chętnie podpowiem, jak je zrobić.
Jak zrobić bitą śmietanę? Ania Starmach ma na to patent. Chodzi o mikser
Knedle - przepis idealny na piątkowy obiad
Składniki:
- 350 g ugotowanych ziemniaków
- 150 surowych ziemniaków
- 1 większe jajko
- 100 g mąki pszennej
- 1 łyżka maki ziemniaczanej
- szczypta soli
- ok. 200 g dojrzałych śliwek węgierek
- płaska łyżeczka cynamonu
- łyżka cukru pudru (możesz dać mniej, jeżeli śliwki są dostatecznie słodkie)
Knedle ze śliwkami - sposób wykonania:
- Śliwki dokładnie umyj i podziel na połówki. Usuń pestki, a połówki owoców przełóż do miski. Dodaj cynamon i cukier, następnie dokładnie wymieszaj i odstaw na kilka minut.
- Ugotowane ziemniaki utłucz na gładkie purée lub zmiel w prasce do ziemniaków. Przełóż do miski.
- Ziemniaki surowe zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach i za pomocą gazy porządnie odciśnij je z wody. Następnie dodaj do ugotowanych ziemniaków.
- Do miski z ziemniakami wsyp mąkę, wbij jajko i zacznij wyrabiać. Jeśli uważasz, że konsystencja ciasta jest zbyt luźna, dodaj mąkę ziemniaczaną.
- Z wyrobionego ciasta odrywaj kawałki i formuj je w dłoniach w kulki. Następnie spłaszczaj je i na środek kładź połówki śliwek. Następnie szczelnie zalep knedle tak, by podczas gotowania się nie rozkleiły.
- Przygotuj duży garnek i rozgrzej w nim wodę z odrobiną soli. Kiedy woda zawrze, wrzucaj knedle partiami i gotuj ok. 3-4 minut od czasu wypłynięcia.
Tak przygotowane knedle świetnie smakują z kwaśną śmietaną. Jeśli chcesz, zamiast śliwek możesz użyć np. mrożonych truskawek lub malin.
Placki z dyni. Będą idealnie puszyste dzięki prostej czynności
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.