Jak przechowywać żywność w pojemnikach? Tych opakowań lepiej nie używaj

Pojemniki do przechowywania żywności to must have każdej kuchni. Pomagają nam organizować produkty i zachowują ich świeżość. Jakie jednak są najlepsze? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Plastikowe, ceramiczne czy szklane? Sklepy oferują nam różnego rodzaju pojemniki do przechowywania żywności. Niektóre z nich są dedykowane do konkretnych produktów. Dzięki nim bez problemu zorganizujemy nie tylko artykuły sypkie w kuchennych szafkach, ale także gotowe dania w lodówce. Na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania pudełek? 

Zobacz wideo Jak uniknąć zbrylania cukru? Kluczem odpowiednie przechowywanie

Pojemniki do przechowywania żywności. Jakie wybrać? 

Dzięki pudełkom do przechowywania żywności możemy dłużej cieszyć się aromatem oraz smakiem produktów. Przy zakupie warto sprawdzić przede wszystkim ich szczelność. To właśnie ten aspekt sprawia, że artykuły są dłużej świeże, a zapachy potraw się ze sobą nie mieszają. 

To, jakie pudełka powinniśmy wybrać, zależy od rodzaju produktu, który chcemy w nich trzymać. Do przechowywania słodyczy, takich jak ciastka oraz cukierki świetnie sprawdzają się różnego rodzaju puszki. Z kolei plastikowe pojemniki to idealne rozwiązanie dla artykułów sypkich. Przechowywane w ten sposób kasze, makarony, mąka czy cukier nie będą nabierały wilgoci i rozsypywały się w szufladach. 

Warto zaopatrzyć się w pojemniki szklane oraz ceramiczne, które nie wchodzą w reakcję z jedzeniem. Te pierwsze idealnie nadają się do przechowywania m.in. surowego mięsa. Co ważne, są także odporne na działanie temperatury, w związku z czym możemy w nich mrozić czy podgrzewać. Pojemniki ceramiczne z kolei charakteryzują się trwałością, a także walorami estetycznymi. To dobre rozwiązanie w przypadku produktów wrażliwych na światło. 

W czym przechowywać dania obiadowe? 

Dużą popularnością cieszą się tzw. lunch boxy i pudełka śniadaniowe. Warto zdecydować się też na szczelne pojemniki z silikonową uszczelką lub te zamykane hermetycznie. Zabierając je do pracy, możemy mieć pewność, że sosy nie wydostaną się poza pudełko. Z kolei przechowując je w lodówce, unikniemy zmieszania się zapachów, które z łatwością mogą popsuć smak posiłku.

Dobrym wyborem są pudełka przystosowane na działanie wysokich temperatur oraz podgrzewane. Te pierwsze pozwalają na podgrzewanie dania np. w mikrofalówce, a te drugie zachowują ciepło jedzenia przez długi czas. Kupując pojemniki, warto też zwrócić uwagę, czy posiadają one atesty pozwalające na kontakt z żywnością. 

W czym nie przechowywać żywności? 

W wielu polskich domach możemy spotkać się z przechowywaniem żywności w pudełkach po lodach. Mrozimy w nich produkty lub trzymamy je w lodówce. Choć rozwiązanie to może wydawać się ekologiczne, jest to duży błąd. 

Ponowne wykorzystywanie opakowań po lodach skutkuje przedostawaniem się do żywności szkodliwych substancji. Te z kolei później trafiają do naszych organizmów. Wiele osób wlewa do tego typu pudełek gorące płyny, co skutkuje przedostaniem się do żywności mikrodrobin plastiku. W tego typu opakowaniach nie powinniśmy umieszczać również surowych jajek, które w kontakcie z plastikiem z łatwością wytwarzają bakterie salmonelli lub E. coli. Przechowywane w ten sposób mięso traci natomiast smak i właściwości odżywcze. Plastik nie jest także przyjacielem nabiału, sera i mleka. Może sprawić, że zaczną powstawać na nich bakterie oraz pleśń.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA