Nie możesz doczyścić garnków? Moja babcia to potrafi! I zdradza swoje skuteczne, tanie metody

Jak łatwo, tanio i bez zbędnego szorowania wyczyścić garnki? Babcia zdradziła mi kilka naprawdę skutecznych sposobów. Dzięki tym trikom garnki będą lśnić, a ty nie będziesz się męczyć z czyszczeniem. Metody są naturalne, a do tego bardzo tanie.

Więcej ciekawych artykułów z poradami domowymi znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Działa lepiej, niż niejeden proszek do czyszczenia. Poznaj właściwości kwasu cytrynowego

Czyszczenie garnków potrafi dać w kość. Szczególnie gdy trzeba doczyścić naczynia po bardziej przywierającym jedzeniu - jak gulasz czy gęste sosy. Przypalony dół często ciężko wyczyścić, ale są skuteczne sposoby na te trudności kuchenne. Babcia zdradziła mi kilka tanich i prostych sposobów na idealnie czyste garnki bez zbędnego szorowania i marnowania czasu. Potrzebne produkty i przybory na pewno masz w swoim domu, więc zakupy nie będą potrzebne. 

jak wyczyścić przypalony garnek bez zbędnego szorowania druciakiem? Ryż uratuje twój spalony garnek. Wyjaśniamy, jak go użyć

Jak łatwo wyczyścić przypalone garnki? Babcia zdradza: Przyda ci się ketchup i sól

Ketchup i czyszczenie garnków? Jak najbardziej. Sos pomidorowy świetnie sobie radzi z przypalenizną na dnie. Wystarczy oblać garnek ketchupem (dodatkowo można posypać solą) i odczekać przynajmniej kwadrans. A nawet - im dłużej, tym lepiej. Potem wystarczy zmyć ketchup wraz z brudem i gotowe. Ten patent sprawdza się przede wszystkim przy naczyniach z miedzi i srebrnej zastawie.

Sama sól też dobrze sobie radzi z usuwaniem trudnych zabrudzeń z garnków. Posyp nią zabrudzenia i poczekaj kilka godzin. Możesz też namoczyć garnek w solance (wodzie z solą). Brud powinien zejść bez śladu. Tak samo usuniesz z kubków osad po kawie czy herbacie, stosując właśnie sól.

Kolejnym sposobem na trudne przypalenia na garnkach jest soda oczyszczona. Namocz naczynia w mieszance gorącej wody i sody oczyszczonej, po czym umyj. Podobnie działa ocet, ale pamiętaj, aby nie łączyć go z sodą oczyszczoną - neutralizują się wzajemnie. Nie używaj też octu przy czyszczeniu garnków emaliowanych i ceramicznych, bo możesz je uszkodzić. 

patelnia Jeden produkt sprawi, że patelnia będzie jak nowa. Trik na czyszczenie naczyń

Jak łatwo czyścić przypalone garnki? Zrób własny czyścik 

Do łatwiejszego i szybszego usuwania zabrudzeń z garnków potrzebny jest czyścik. Jednak zamiast kupować go w sklepie, jest znacznie tańsza opcja. Moja babcia radzi, by czyścik zrobić tak, jak w czasach PRLu. Po prostu zrób go ze starych i niepotrzebnych (ale czystych) rajstop. Tak, to nie błąd - czyścik z rajstop idealnie nadaje się do mycia naczyń, ponieważ dobrze zbiera brud i jednocześnie jest delikatny dla czyszczonej powierzchni. 

Więcej o: